Książkirecenzja książka

Wyznania przedsiębiorcy pogrzebowego. Caleb Wilde – recenzja

Czy ktoś z Was zastanawiał się kiedyś, czym dokładnie zajmuje się przedsiębiorca pogrzebowy? Jaką szkołę czy kurs trzeba skoczyć, aby objąć taką posadę? Jak wyglądają szczegóły pracy ze zwłokami? Jeśli tak, to najnowsza książka Caleba Wilde’a Wyznania przedsiębiorcy pogrzebowego… wcale nie odpowie wam na te pytania. 

Caleb Wilde pochodzi z wielopokoleniowej rodziny przedsiębiorców pogrzebowych, zarówno ze strony matki, jak i ojca. Jako dziecko bawił się między trumnami, a rodzice przy dyscyplinowaniu jego dziecięcego nieposłuszeństwa posługiwali się przykładami najdziwniejszych wypadków śmiertelnych. Dzisiaj dorosły i świadomy wyboru jaki podjął na ścieżce zawodowej Wilde, dzieli się z czytelnikami na temat Boga, życia oraz śmierci. 
Autor, w opisie książki, obiecuje swoim odbiorcom, iż poznają tajniki pracy domu pogrzebowego oraz dowiedzą się, jak wygląda krok po kroku, przygotowanie ciała do pogrzebu. Niestety, spełnia on swoją zapowiedź zaledwie połowicznie. Książka pozbawiona jest raczej szczegółów technicznych dotyczących ciekawiącego nas tematu. Tematy takie jak przejęcie ciała od rodziny czy ze szpitala, balsamowanie oraz kremacja są wspomniane raczej mimochodem i stanowią furtkę do emfatycznych rozważań na temat sensu życia oraz śmierci. Chociaż nie każdemu może się to podobać, Caleb Wilde namiętnie odnosi się do podstaw psychologii, które okraszają jego przemyślenia oraz przestawia czytelnikowi obserwacje badan naukowych, z którymi utożsamia swoją życiową filozofię. 

Nie da się też ukryć, że Wyznania, jak sam tytuł nam podpowiada, to utwór bardzo osobisty. Ma charakter niejako terapeutyczny w dwojaki sposób – spisanie swoich przemyśleń i podzielenie się z nim ze światem, niewątpliwie pomogło autorowi uporządkować i przewartościować swoje życie. Jednocześnie Wilde pomaga czytelnikowi oswoić się z nieuchronnością śmierci. Refleksje nierozerwalnie łączy on ze swoimi poglądami na temat nieba oraz piekła i robi to w sposób nienarzucający swojego zdania. Wróży to dobrze dla osób, które sceptycznie podchodzą do tego typu tematów. Osobiście jednak uważam, że za dużo w tym powtarzalności. Kilka razy złapałam autora na tym, iż mówi to samo, ubrawszy wypowiedź w inne słowa; nie można też przejść obojętnie nad przesadną górnolotnością tytułowego przedsiębiorcy. To oraz dzielenie się swoimi osobistymi tragediami może nieco przytłoczyć ciekawego niuansów pracy przedsiębiorcy pogrzebowego czytelnika. 

Wyznania przedsiębiorcy pogrzebowego to faktycznie coś, czego jeszcze nie było w polskich księgarniach. Dla kogoś, kto chciałby wysłuchać przemyśleń obcującego na co dzień ze śmiercią człowieka, nada się idealnie.  

Wyznania przedsiębiorcy pogrzebowego
Autor: Caleb Wilde
Tłumaczenie: Elżbieta Janota
Gatunek: Autobiografia/pamiętnik
Wydawnictwo: Znak
Data premiery: 13 lutego 2019

 

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Ola Durjasz eks-recenzent

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.

Ola Durjasz

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.