Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Małgorzata Rogala. Punkt Widzenia – recenzja

Punkt Widzenia to szósta odsłona przygód dwójki policjantów, Agaty Górskiej i Sławka Tomczyka. Tym razem bohaterowie muszą się zmierzyć z mordercą, który na cel bierze sobie osoby związane z gwałtem pewnej dziewczyny. Sprawa nie jest prosta, szczególnie, że okryta jest pewną tajemnicą z przeszłości, która dopiero z czasem wychodzi na światło dzienne.

Fabuła zaczyna się od dosyć dziwnej i strasznej sytuacji. Sędzia orzekający w sprawach karnych dostaje mailową wiadomość z filmem, na którym widać jak jego córka która przebywa teraz na wakacjach ze znajomymi, zostaje zgwałcona i zamordowana. Nie ma z nią kontaktu, a jej znajomi nie wiedzą, co się z nią dzieje. Czy aby na pewno? Spawa zostaje przydzielona dwójce głównych bohaterów.

Śledztwo od początku jest dziwne i tonie w tajemnicach. Przyjaciele, z którymi dziewczyna przebywała, twierdzą że kilka dni temu wyjechała i nie wiedzą, co się z nią dzieje. Ojciec zaginionej też nie jest bez grzechu. W ostatnim czasie orzekł wyrok w zawieszeniu na gwałcicielu dziewczyny, która później popełniła samobójstwo. Wygląda więc na to, że ktoś się mści na sędzi, gwałcąc i mordując jego córkę. Sprawa zaczyna się jednak robić coraz bardziej dziwna, gdy sam gwałciciel zostaje śmiertelnie potrącony przez nieznanego sprawcę. Kierunek śledztwa wydaje się więc oczywisty, do czasu gdy na światło dzienne wychodzi sprawa śmiertelnego potrącenia młodego chłopaka sprzed kilkudziesięciu lat.

Punkt Widzenia to historia przemyślana, misternie skonstruowana pod względem fabuły i trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Jednocześnie autorka sięga bardzo ważne sprawy społeczne. Gwałty i odpowiedzialność za nie. Między wierszami zadaje trudne pytania o granice przyzwolenia na akt seksualny, późniejszych odpowiedzialności oraz niskich wyroków za ich dokonanie. Porusza sprawy traumy ofiar, ochrony przestępców i internetowego hejtu, który wylewa się na ofiary.
Najnowsza książka Małgorzaty Rogali sprawdza się jako powieść rozrywkowa – wciągający kryminał ze skrzętnie zaplanowaną fabułą, ale jednocześnie sięga po trudny współcześnie temat społeczny.  Autorka nie bawi się w łagodzenie użytych wątków, przedstawia historie bardzo dosadnie i obrazowo. Niezwykle mocne są zapisy z forum internetowego, w którym pokazuje przykładowe wpisy anonimowych osób hejtujących ofiary ofiary. Historia naprawdę przemawia do czytelnika, choć zakończenie może lekko rozczarować. Całość jednak jest satysfakcjonująca.

Punkt Widzenia
Cykl: Agata Górska i Sławek Tomczyk
Autorka: Małgorzata Rogala
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Gatunek: kryminał
Data wydania: 30 stycznia 2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.