hotKsiążkirecenzja książka

George R.R. Martin. Ogień i Krew – recenzja

W oczekiwaniu na kolejną część Pieśni Lodu i Ognia fani tej niesamowitej sagi fantasy będą mogli poznać wydarzenia, które rozegrały się 300 lat wcześniej, gdy Westeros władały smoki.  Ogień i Krew ukazały się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka, choć w stosunku do oryginału zostały podzielone na dwie części.

Część druga opowiada o wydarzeniach zwanych Tańcem Smoków, czyli wojną domową pomiędzy Aegonem II a jego przyrodnią siostrą Rhaenyrą. Jest to wojna, która ogarnęła całe królestwo i przyczyniła się do zagłady smoków. Przedstawiona jest w formie relacji Gyldayna, arcymistrza z Cytadeli Starego Miasta.

Historia Targaryenów jest przeznaczona dla wiernych fanów głównej sagi. Opowiada bowiem o wydarzeniach, które na kartach Pieśni Lodu i Ognia były tylko wspominane. Są to historie dawno zmarłych, szalonych i krwawych królów. Martin kreśli opowieść o bohaterach, tyranach, szlachetnych lordach i samych psychopatach. Obydwa zaś tomy szczegółowo ukazują jednolitą historię powstania i upadku, narodzin i śmierci.

Historia Ognia i Krwi jest fascynująca i powinna zachwycić wiernych fanów prozy Martina, ale trzeba przyznać że sama forma powieści jest trudno przystępna. Konwencja dziennika i relacji sprawia, że sama fabuła jest mało wciągająca z uwagi na dużą ilość suchych informacji, przywoływanych dat i wydarzeń. Gdyby autor przygodę z Westeros zaczął od tej właśnie książki, prawdopodobnie nie odniósł by takiego sukcesu. Plus zatem dla wydawnictwa, że podzieliło książkę na dwie części, bo pochłonąć ją jednorazowo byłoby bardzo ciężko. W ten sposób zaś możemy zrobić sobie krótką przerwę i z nowymi siłami rozpocząć poznawanie tajemnic przeszłości Westeros.
Ogień i Krew z jednej strony wciąga, a z drugiej swoją formą utrudnia eksplorację tego niesamowitego świata. Sporym plusem są ciekawe ilustracje. Całość zaś będąc częścią pewnego kanonu, który zapisał się w historii nie tylko literatury fantasy, ale i ogólnie literatury, na pewno należy do pozycji, po które warto sięgnąć. Można czuć później lekki niedosyt, ale na pewno nie jest to niedosyt informacji, bo tych jest tu całe mnóstwo. Po zakończeniu lektury na pewno wyjdziemy dużo bogatsi w wiedzę na temat świata Pieśni Lodu i Ognia.

Ogień i Krew. Część 2
Autor: George R.R. Martin
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: fantasy
Data wydania: 28 stycznia 2019

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.