Klątwy. Claudia Piñeiro – recenzja

Literatura iberoamerykańska na polskim rynku nadal należy raczej do marginalnych, ale cieszy się coraz większą popularnością. Jedną z jej przedstawicielek, systematycznie publikowaną na naszym rynku wydawniczym za sprawą wydawnictwa Sonia Draga, jest argentyńska pisarka Claudia Piñeiro. Jej najnowsza powieść, Klątwa, zabiera czytelników do mrocznego świata wielkomiejskiej, argentyńskiej polityki.

Bohaterem powieści jest Roman Sabate, młody chłopak z prowincji, który przez ogromny przypadek trafia do  świata polityki. Z początku wydaje mu się, że los się do niego uśmiechnął. Rzuca się w wir pracy. Na początku nie zdaje sobie nawet sprawy z jakimi konsekwencjami będzie się musiał zmierzyć. Gdy wreszcie sobie to uświadamia, jest już niestety za późno.

Klątwy skupiają się wokół politycznych rozgrywek, bezlitosnych i opartych na bezwzględnym pragmatyzmie, gdzie oszustwo jest na porządku dziennym, a chora, bezgraniczna ambicja dolewa tylko oliwy do ognia. Nowoczesna polityka jedynie w populistycznych hasłach idzie ku zmianom, a w praktyce pozostaje wierna staremu ładowi, pełnemu układów.

Powieść Piñeiro opowiada o trudnych i niebanalnych sprawach, ale mimo swojej ważnej wymowy momentami jest niezwykle zabawna, a autorka zwinnie manewruje pomiędzy różnymi wątkami. Technokratyczna wymowa i pozbawiona skrupułów polityka zestawione zostają z mocno irracjonalnym dyskursem, jakim są klątwy i przesądy. Rodzi się więc tu pewien dysonans, który na przeciw sobie zestawia pragmatyzm i znany z literatury iberoamerykańskiej realizm magiczny, całość zaś okraszona jest sporą dawką suspensu.
Klątwy Claudii Piñeiro są historią skupiającą się wokół tematu władzy, który od wieków stanowi jedno z największych pragnień ludzkości. To książka dla wszystkich, dla których władza jest celem samym w sobie. Ta doskonała i błyskotliwa opowieść, która mimo fikcyjnej historii swoim uniwersalizmem potrafi doskonale zobrazować mechanizmy dominacji, jest aktualna i przejmująca.

ZOBACZ TERAZ RECENZJĘ MORDERCZYNI SARY DENZIL

Klątwy
Autorka: Claudia Piñeiro
Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko
Wydawnictwo: Sonia Draga
Gatunek: literatura współczesna, literatura argentyńska
Data wydania: 23 stycznia 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU SONIA DRAGA

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.