filmrecenzja filmu

Recenzje filmów: „120 uderzeń serca” i „Księgarnia z marzeniami”

120 UDERZEŃ SERCA

Dzieło francuskiego twórcy Robina Campillo, kilkukrotnego zdobywcy Cezarów, dotyka ważnego momentu w dziejach francuskich aktywistów działających na rzecz ludzi chorych na AIDS. Reżyser przedstawia losy ludzi zrzeszonych wokół paryskiego ACT UP, którzy w latach 90. walczyli ze zmową milczenia ze strony rządu.
Wraz z kamerą śledzimy spotkania członków grupy, dyskusje dotyczących planowanych działań, marszy i happeningów, wymianę zdań dotyczących tego, jak powinny te działania wyglądać. Dużo w tym surowości i dokumentalnego realizmu, mniej fabuły pozwalającej na zżycie się z bohaterami. Ci zaczynają odgrywać większą rolę w drugiej połowie produkcji, gdzie już faktycznie odkrywamy ich pragnienie życia – w relacjach miłosnych, nocnych imprezach i desperackiej próbie utrzymania się na powierzchni. Niemniej, w skali ponad dwugodzinnej produkcji, dużo jest tu scen przegadanych – niezwykle ważnych w kontekście poruszanego tematu, zbyt mało filmowych jeśli chodzi o zaangażowanie fabularne.

W rezultacie 120 uderzeń serca trudno traktować jako tradycyjną fabułę, choć przecież nią jest. Bardziej to próba dokumentalnego odtworzenia wydarzeń, w której reżyser wyraźniej niż na swoich bohaterach skupia się na szczegółowym odtwarzaniu działań ruchu ACT UP. Z bohaterów na pewno zapadnie wam w pamięci postać Seana Dalazo, znakomicie odegrana przez Nauela Pereza Biscyarta.

120 uderzeń serca
Reżyseria: Robin Campillo
Scenariusz: Robin Campillo
Obsada: Nahuel Perez Biscayart, Arnaud Valois, Adele Haenel, Antoine Reinartz
Muzyka: Arnaud Rebotini
Zdjęcia: Jeanne Lapoirie
Gatunek: Dramat
Kraj: Francja
Rok produkcji: 2017
Data polskiej premiery: 11 maja 2018

 

 

KSIĘGARNIA Z MARZENIAMI

Ekranizacja prozy Penelope Fitzgerald to intrygująca mieszanka wyspiarskiego ducha z hiszpańską wrażliwością reżyserki Isabel Coixet, znanej z takich filmów jak Moje życie beze mnie. Bohaterką tej ciepłej historii jest Florence Green, która pragnie otworzyć księgarnię w domu po swoim mężu, co nie podoba się lokalnym elitom, m.in. Violet Gamart, która chciała w budynku zrealizować dom kultury.

To przyjemna produkcja, w której dosłownie czuć zapach książek. Pomiędzy obyczajowymi perypetiami bohaterów przewijają się arcydzieła literatury, takie jak 451 stopni Farenheita czy Lolita. Charyzmatyczna Emily Mortimer niesie na barkach fabułę, tworząc postać kobiety silnej i nie dającej się zgiąć. Towarzyszą jej Bill Nighy i Patricia Clarkson.

Księgarnia z marzeniami to kino z rodzaju tych, które wszyscy lubimy – ciepła i wzruszająca opowieść o sile marzeń, walce o realizację pasji wbrew wszelkim przeciwnościom. Jest to jednoczezśnie kino surowe, ukazujące nie tylko trud spełniania swoich pragnień, ale też sugerujące że nie zawsze te marzenia będą interesować kogokolwiek poza nami samymi.

Księgarnia z marzeniami
Reżyseria: Isabel Coixet
Scenariusz: Isabel Coixet
Obsada: Emily Mortimer, Bill Nighy, Patricia Clarkson
Muzyka: Alfonso de Vilallonga
Zdjęcia: Jean-Claude Larrieu
Gatunek: Dramat
Kraj: Hiszpania, Niemcy, Wielka Brytania
Rok produkcji: 2017
Data polskiej premiery: 24 sierpnia 2018

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH FILMÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Damian Drabik

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.