Dziewczyny z Wołynia. Anna Herbich – recenzja

Dziewczyny z Wołynia to czwarta książka Anny Herbich, ukazująca losy kobiet w czasie tragicznych wydarzeń. Jak sam tytuł wskazuje, autorka tym rzem przedstawia dramatyczne wydarzenia związane z ludobójstwem Polaków przez Ukraińców na Wołyniu w ubiegłym wieku. Książka ukazała się jak poprzednie nakładem wydawnictwa Znak Horyzont, w ramach cyklu Prawdziwe Historie.

Autorka w swojej najnowszej książce przedstawia losy dziewięciu kobiet, które jako małe dzieci cudem uniknęły śmierci z rąk ukraińskich nacjonalistów. Są to historie bardzo osobiste. Relacjonowane bezpośrednio przez osoby, które były świadkami tamtych wydarzeń. Oprócz samej historii zawarte są w nich przede wszystkim: ból, żal i swojego rodzaju brak zrozumienia. Można powiedzieć, że zwyczajne niedowierzanie. Nawet po tylu latach od tych tragicznych wydarzeń, kobiety, które o tym opowiadają nadal nie mogą uwierzyć, że ludzie ci, sąsiedzi, znajomi, mogli się dopuścić takich czynów.

Z relacji ukazanych w tej książce rodzi się też pewien dysonans, który pogłębia wspomniane wcześniej niedowierzanie. Związany jest on z faktem, o którym wspomina każda z kobiet. Zanim Ukraińcy dopuścili się ludobójstwa na swoich sąsiadach, wszyscy  żyli wspólnie. Wzajemnie sobie pomagali, świętowali i żenili między sobą. Wołyń zaś z tych relacji jawi się jako niebiańska kraina. Niestety szybko ostało się on piekłem na ziemi.
To jest w tym wszystkim najbardziej niezrozumiałe. Jak można z dnia na dzień, z przyjaznego sąsiada stać się okrutnym mordercą? Oczywiście pozostawali ludzie, którzy nie dali się zwariować szaleńczemu opętaniu, ale są to naprawdę dziesiątki osób. Należy jednak i o nich pamiętać, bo z relacji wielu osób, a i samych bohaterek tych historii, dzięki nim udało się im przeżyć.

W książce również, każda z kobiet odnosi się do filmu Wołyń Wojciecha Smarzowskiego. Reakcja każdej z kobiet jest taka sama. Jest to film ważny i potrzebny i bardzo dobrze że powstał, ale zaledwie w ułamku oddaje horror jaki przeżyli ci ludzie.

Dziewczyny z Wołynia to książka-świadectwo. Świadectwo wydarzeń, o których chyba wielu chciałoby zapomnieć. Nam jednak nie wolno o nich zapominać, a wręcz przeciwnie. Należy o tym głośno mówić. Dobrze, że autorka oddała głos prawie ostatnim świadkom tamtych przepełnionych grozą wydarzeń. Możemy bowiem z pierwszej ręki usłyszeć tragiczny głos w prowadzonej od wielu lat dyskusji i choć w małym stopniu uświadomić sobie jak szybko i jak nie wiele trzeba, aby w ludzkich sercach zrodziło się zło, które nawet ludobójstwo jest w stanie usprawiedliwić.

Dziewczyny z Wołynia
Autorka: Anna Herbich
Seria: Prawdziwe Historie
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Gatunek: literatura faktu
Data wydania: 2 lipca 2018

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:
http://www.wydawnictwoznak.pl/
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.