Katarzyna Puzyńska. Policjanci. Ulica – recenzja

Katarzyna Puzyńska, autorka bestsellerowej sagi o policjantach z Lipowa tym razem próbuje sił w innym gatunku. Jej najnowsza książka jest bowiem zbiorem wywiadów, które pisarka przeprowadziła z kilkoma funkcjonariuszami polskiej policji z oddziałów patrolowo interwencyjnych.

Z jednej strony może wydawać się, że temat polskiej policji został przemaglowany na wszelkie możliwe sposoby. Czy jednak na pewno? Katarzyna Puzyńska udowadnia, że w tej kwestii można jeszcze coś zrobić. Postanowiła bowiem nie tworzyć kolejnej fikcji na podstawie zasłyszanych historii, choć nawet w ten sposób maiłaby wiele miejsca do popisu. Na papier przelała wywiady, które przeprowadziła z policjantami będącymi najbliżej ludzkich problemów i tragedii.

Każdy wywiad różni się od siebie prawie wszystkim. Każdy prowadzony jest z osobą z innego wydziału. Mamy tu prewencję, drogówkę  i patrole. Autorka rozmawia zarówno z mężczyznami jak i kobietami, przedstawiając pracę również przez pryzmat sytuacji kobiet w policji. Każdemu zadaje różne pytania w zależności od przynależności do wydziału, stopnia czy doświadczenia. Widać, że wiele pytań rodziło się w trakcie rozmowy, dzięki czemu odnosi się wrażenie realizmu i naturalności. Co ciekawe, można odnieść wrażenie, że rozmówcy też starali odpowiadać na pytania zgodnie z prawdą, nie przekręcając i koloryzując. Czasami było niebezpiecznie, czasami śmiesznie, a chwilami brutalnie, ale cały czas bardzo prawdziwie.
Kilka osób i całe mnóstwo różnego rodzaju historii, w efekcie których otrzymujemy wierny obraz, ujęty w bardzo szeroką panoramę współczesnej policji. Autorka jak i rozmówcy nie boją się wchodzić również na drażliwe tematy. Polska policja to nie jest tylko służba, honor i poświęcenie. To jest niebezpieczeństwo, ludzkie tragedie, zarówno poszkodowanych, sprawców jak i samych policjantów. Łapówkarstwo, pijaństwo, pomówienia – to tylko najczęściej występujące problemy stróżów prawa, ale nie jedyne.

Praca nie należy do łatwych, ale jako służba dla wielu jest powołaniem. Czy jednak policjant jako człowiek może mieć słabości i problemy? Okazuje się, że tak. O pewnych sprawach nie mówi się głośno, a jeżeli jest już o czymś mowa to w bardzo wąskim gronie. Możemy otwarcie poczytać prawdę o współczesnej policji i choć jest to zdanie zaledwie siedmiu osób można spokojnie założyć, że wiele elementów przewija się ciągle i jest swojego rodzaju regułą. Jeżeli więc chcecie dowiedzieć się, co trapi współczesną policję i zobaczyć prawdziwy świat przestępstw i zbrodni bez cenzury sięgajcie po najnowszą książkę Katarzyny Puzyńskiej.

Policjanci. Ulica
Autorka: Katarzyna Puzyńska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Gatunek: literatura faktu, wywiad
Data wydania: 19 czerwca 2018

 

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.