Recenzja komiksu Torpedo 1972

Enrique Sánchez Abulí niczym twórcy kultowego Ojca Chrzestnego, po latach wraca do swojego legendarnego dzieła. Jego Torpedo traktujące o losach kryminalnego Nowego Jorku oraz gangstera Luci Torelliego, święcące triumfy od lat 80-tych do początku nowego tysiąclecia, za sprawą wydawnictwa Non Stop Comics, doczekało się pięknego polskiego wydania zbiorczego. Abuli tymczasem, również w polskiej wersji od NSC, prezentuje Torpedo 1972 i przenosi akcję o blisko 30 lat do przodu.

Luca Torelli już dawno nie jest tym samym energicznym „Torpedo”. Starość, nie radość, jak to mówią. Ale w schorowanym ciele w dalszym ciągu tli się ten zwariowany duch. To nadal bohater nierozgarnięty, ceniący sobie kobiece piękno i ciskający cięte riposty. Słowem, możliwość ponownego spotkania z naszym ulubieńcem dostarcza niesamowitych wrażeń.

Fabularnie Torpedo 1972 stanowi godną kontynuację, choć niestety scenariusz nie należy do wybitnych. Przeciwnie, mogą razić pewne uproszczenia, naciągana intryga i niezwykle prosta w swym wydźwięku historia. Tak jakby energii Torellego zabrakło samemu Sánchezowi. Do naszego bohatera zgłasza się pewien dziennikarz, który chcąc otrzymać Pulitzera, zamierza napisać artykuł o zbrodni sprzed lat. Niestety, pisarz popełnia błąd, ale również Torelli wpada w kłopoty po tym, jak na jaw wychodzą jego dawne zbrodnie.
Komiks nadrabia na szczęście tym, za co pokochaliśmy pierwowzór – dużą dawką czarnego humoru, wulgarnością, przemocą i jawnym przerysowaniem. Torpedo 1972 to także świetne dialogi oparte w dużej mierze na grach słownych i puentach. Dobra zabawa gwarantowana.

Torpedo 1972 to intrygujący powrót po latach do przygód mało inteligentnego, ale zabójczo niebezpiecznego gangstera. Sprawdzi się nie tylko jako sentymentalna rozrywka, ale również odrębna, nafaszerowana przemocą i czarnym humorem historia. Można narzekać na niskich lotów fabułę, ale nie wpływa to zbytnio na radość i zabawę z lektury.

Torpedo 1972
Autor: Enrique Sánchez Abulí
Tłumaczenie: Jakub Jankowski
Rysunki: Eduardo Risso
Gatunek: Gantasterki
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data premiery: listopad 2017

 

 

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Damian Drabik Administrator

Rocznik 1992. Z wykształcenia historyk sztuki i kulturoznawca, z zamiłowania pożeracz filmów, książek i szeroko pojętej popkultury.

Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
This error message is only visible to WordPress admins

There's an issue with the Instagram Access Token that you are using. Please obtain a new Access Token on the plugin's Settings page.
If you continue to have an issue with your Access Token then please see this FAQ for more information.