Modyfikowany Węgiel – cyberpunk w najlepszym wydaniu

Modyfikowany Węgiel to pierwszy tom rewelacyjnego cyklu o przygodach Takeshi Kovacsa, byłego członka elitarnego oddziału Emisariuszy, który po swojej śmierci trafia na Ziemię, gdzie musi rozwiązać zagadkę śmierci swojego zleceniodawcy. Autorem jest Richard Morgan, który na swoim koncie ma już wiele historii z pogranicza kryminału. science fiction, cyberpunku i technothrillera.

Akcja tej opowieści rozgrywa się w dwudziestym szóstym wieku. Ludzkość rozprzestrzeniła się po całym kosmosie. Skolonizowano nowe światy. Proces ten nie należał jednak do łatwych i wiązał się z prowadzeniem wielu konfliktów zbrojnych, często na całkowicie nieznanych terenach. Do tego celu powstał właśnie elitarny Korpus Emisariuszy. Jednym z nich był Takeshi Kovacs, który w trakcie służby doświadczył wiele razy śmierci.

Jak to możliwe? Otóż, wraz z ekspansją kosmosu, rozwinęła się również technika. Świadomość człowieka można zapisać w specjalnym stosie korowym i przenosić z jednego ciała do drugiego, a nawet przesyłać miliony lat świetlnych pomiędzy światami. Technologia ta zagwarantowała jednocześnie nieśmiertelność, ale tylko osobom, które na to stać.

Modyfikowany Węgiel to historia która stawia na dwa elementy. Pierwszy to wątek kryminalny, a zatem klasyczne pytanie: kto zabił? Na początku wydawać się może, że jest to najważniejsze element tej historii. Okazuje się jednak, że nie, szczególnie, że śmierć w wizji Morgana najczęściej nie jest wielką tragedią, a tylko pewnym utrudnieniem wynikającym ze zmianą powłoki. Drugi element to wydarzenia, które doprowadzają głównego bohatera do rozwiązania zagadki. To jest chyba istotą tej historii. Próba, całkiem udana, ukazania wizji świata zdominowanego przez świadomość nieśmiertelności, ale zarazem borykającego się ze zwykłymi ludzkimi namiętnościami.

Oczywiście sama historia ma swoje lepsze i słabsze momenty. Męczy trochę pewien chaos, który nie do końca wydaje się być kontrolowany. Za to świetnie wypadają dialogi i sama zakręcona fabuła z wieloma zwrotami akcji i mnóstwem bezkompromisowej brutalności. Podobać się może również połączenie wizji przyszłości z klasycznym noir, dającym poczuć klimat z filmów gangsterskich z lat dwudziestych ubiegłego wieku, gdzie najpierw strzelali, a później zadawali pytania.

Modyfikowany Węgiel to świetna historia, która od pierwszych stron wrzuca czytelnika w wir niecodziennych wydarzeń i do świata którego wcale nie znamy. A mimo to praktycznie od razu się w nim odnajdujemy. To chyba powinna być największa pochwała dla autora, który nie musi robić wielkiego wprowadzenia i stosować dziesiątek stron opisów. Jego umiejętność polega na tym, że w trakcie bieżących wydarzeń czytelnik dostaje odpowiedzi na wszystkie pytania, które go nurtują. Przy okazji autor rozważa wiele zagadnień natury religijnej i filozoficznej przez pryzmat codziennego życia w świecie, w którym śmierć nie istnieje.

Modyfikowany Węgiel
Autor: Richard Morgan
Tłumacz: Marek Pawelec
Wydawnictwo: MAG
Gatunek: Science fiction, cyberpunk, kryminał
Data wydania: grudzień 2017

 

 

 

 

za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu MAG

 

http://www.mag.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.