Morderstwo
hotKsiążkirecenzja książka

Jill McGown. Morderstwo na starej plebanii – recenzja

Morderstwo na starej plebanii to drugi tom cyklu Jill McGown o przygodach dwójki policjantów Lloyda i Hill. Tytułem nawiązuje do jednego z klasycznych kryminałów samej Agathy Christie – Morderstwo na plebanii. Powieść ukazała się na naszym rynku wydawniczym nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Stanowi świetny przykład na dobrze napisany kryminał z misternie utkaną intrygą.

Autorka zanim wprowadzi nas na tory śledztwa, krótko przedstawia czytelnikom bohaterów. Poznajemy więc pastora George’a Wheelera, który mimo wielu lat pracy w lokalnej społeczności zaczyna przechodzić kryzys, nie tylko wiary. Problemy rodzinne i nieudane małżeństwo córki, to najmniejsze jego zmartwienia. Przed samym Bożym Narodzeniem bowiem w pokoju plebanii jego żona znajduje zamordowanego zięcia, z którym ich córka żyła w separacji. Gdy do sprawy włączają się Lloyd i Hill po woli zaczynają z przeszłości wychodzić różne tajemnice, dotyczące nie tylko rodziny pastora, ale również innych członków tej na pierwszy rzut oka zżytej społeczności.
Intryga ukazana jest tu przez pryzmat klasycznego kryminału. Na początku mamy morderstwo w tajemniczych okolicznościach. Oczywiście nie byłoby takiej frajdy z lektury, gdyby nie fakt tajemnic rodzinnych i mrocznej przeszłości. Do tego wszystkiego mamy śledztwo, w którym bohaterowie podążają śladem kolejnych tropów, czasami mylnych. Podejrzenia co rusz padają na kolejne osoby, dzięki czemu czytelnik ma świetną zabawę podczas lektury. Wnioski, które jednak wyciągają bohaterowie, ostatecznie prowadzą do konfrontacji z mordercą.

Poza główna intrygą, która złożona jest praktycznie z samych klasycznych rozwiązań, autorka serwuje swoim czytelnikom świetnie napisane i przedstawione tło społeczne i obyczajowe. Ukazuje rodzinę pastora i ich problemy. Człowiek, który w oczach parafian jest nieskazitelnie czysty, w rzeczywistości zmaga się z takimi samymi problemami jak inni ludzie. Dwójka policjantów też ma swoje problemy. Łączy ich romans, który niestety nie pomaga w ich relacjach w pracy. Budowanie tła nadaje również wielowątkowości tej historii, gdyż nie liczy się tylko morderstwo, ale istotne są ludzkie problemy w dużej mierze związane są z intrygą kryminalną.

Tak więc Morderstwo na starej plebani to dobra jakościowo proza, która potrafi wiele zaoferować. Intryga kryminalna i śledztwo z nią związane przeplata się z ludzkimi dramatami, a wszystko to w scenerii szkockiej prowincji, mroźnej i zasypanej śniegiem.

Morderstwo na starej plebanii
Autor: Jill McGown
Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: kryminał
Data wydania: 18 grudnia 2017

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.