Książkirecenzja książka

Duchy Letniej Nocy – recenzja antologii

Duchy Letniej Nocy to kolejna antologia opowiadań o duchach wydana prze wydawnictwo Zysk i S-ka. Zbiór zawiera opowieści grozy autorstwa wybitnych przedstawicieli gatunku. Pora też jest idealna. Lato, wakacje, wspólne wyprawy z przyjaciółmi, mroczne opowiadania przy ognisku. Dla młodszego pokolenia odkrywanie czegoś nowego. Dla starszych sentymentalny powrót do lat dzieciństwa. Może i historie te nie są już straszne, ale nadal zawierają spory potencjał grozy.

Literatura grozy, od zawsze fascynująca ludzką wyobraźnię, przeżyła swój złoty wiek na początku XX wieku. W tym okresie, kiedy rozwój prasy i rosnące zainteresowanie czytelnictwem sprzyjały popularyzacji krótkich form literackich, opowiadania o duchach, wampirach i innych nadprzyrodzonych istotach zyskały ogromną popularność. Autorzy tacy jak Ellen Glasgow, John Buchan czy Amelia Edwards, czerpiąc inspirację z bogatej tradycji mitów i folkloru, tworzyli mroczne i tajemnicze historie, które do dziś budzą grozę.

Czym wyróżniały się opowiadania z tego okresu? Jakie motywy powracały w ich utworach? I wreszcie, jaki wpływ wywarły one na rozwój późniejszej literatury grozy? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy, zagłębiając się w świat antologii opowiadań brytyjskich i amerykańskich autorów, które stały się nieodłącznym elementem kultury popularnej.

Opowiadania zawarte w antologii charakteryzują się atmosferą grozy i tajemniczości. Autorzy mistrzowsko budują napięcie, wykorzystując mroczne opisy, niepokojące wydarzenia i zaskakujące zwroty akcji. Duchy, wampiry, czarownice i inne istoty z pogranicza rzeczywistości i fantazji są stałymi towarzyszami bohaterów tych opowiadań. Pod płaszczykiem ówczesnej rozrywki, opowiadania poruszają głębokie, egzystencjalne pytania dotyczące ludzkiej natury, lęku przed nieznanym i przemijaniem.

Wiele opowiadań zawartych w antologii zostało napisanych przez autorów wybitnych, których mimo to twórczość dziś jest mało znana. Dlatego jest to doskonała okazja, aby odkryć nowe, fascynujące historie. Każdy z twórców posiada cechy charakterystyczne swojej twórczości, a z całości antologii wyłania się wspólny obraz, który nawet w nas, współczesnych, obytych z wszechobecną grozą wyeksponowaną do granic możliwości, potrafi wzbudzić wewnętrzny lęk.

Antologia ta będzie interesująca dla wszystkich miłośników literatury grozy, zarówno dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym gatunkiem, jak i dla doświadczonych czytelników. Będzie również ciekawa dla osób zainteresowanych historią literatury i kulturą początku XX wieku.

Duchy Letniej Nocy
Autorzy: Charles Willing Beale, John Buchan, Amelia B. Edwards, Robert Murray Gilchrist, Ellen Glasgow, Mrs J.H. Riddell, Allen Upward
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: opowiadania grozy, fantastyka, horror
Data wydania: 30 lipca 2024

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Zysk

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.