dsd
Mity i Legendy starożytnego Egiptu Rogera Lancelyna Greena, wydane przez Zysk i S-ka, to znakomita propozycja dla każdego, kto pragnie zanurzyć się w fascynujący świat najstarszej cywilizacji. Autor, znany z przystępnego i porywającego stylu opowiadania, ponownie staje na wysokości zadania, zbierając i opracowując kluczowe opowieści, które ukształtowały wierzenia starożytnych Egipcjan. Książka ta stanowi nie tylko kompendium wiedzy o bogach i herosach, ale jest przede wszystkim literaturą, która potrafi ożywić dawno miniony świat. Green z niezwykłą swobodą tka narrację, która czyni bogów takich jak Ra, Ozyrys, Izyda czy Set postaciami bliskimi czytelnikowi, mimo dzielącego czasu.
Struktura książki jest przemyślana i sprzyja eksploracji różnorodnych aspektów egipskiej mitologii. Lektura została podzielona na trzy główne sekcje: „Opowieści bogów”, koncentrujące się na mitach kosmogonicznych i historiach najważniejszych bóstw, „Opowieści magiczne”, przedstawiające przygody faraonów i nadwornych magów, oraz „Opowieści o przygodach”, których bohaterami są prości ludzie. Taki podział pozwala czytelnikowi na systematyczne poznawanie wierzeń, od stworzenia świata i walki o słońce, aż po wpływ boskich interwencji na codzienne życie. Autor dba przy tym o kontekst, uzupełniając treść o zarys historyczno-geograficzny, słowniczek pojęć oraz kartę czasu, co czyni dzieło kompleksowym opracowaniem.
Największą siłą tego zbioru jest styl Greena, który z erudycją i pasją oddaje ducha oryginalnych podań. Nie jest to suchy, akademicki traktat, lecz żywa opowieść, przywodząca na myśl doświadczonego bajarza. Język jest plastyczny i angażujący, a czytelnik ma wrażenie, jakby był świadkiem opisywanych wydarzeń. Centralne mity, takie jak dramatyczna historia Ozyrysa, Izydy i Seta, pełne zdrady, zemsty i miłości, zostają przedstawione z należytym patosem, ale i dynamiką. Co ważne, autor nie ogranicza się do najbardziej znanych mitów, wprowadzając również te mniej popularne, poszerzając tym samym horyzonty czytelnicze.
Wydanie Zysk i S-ka, często w eleganckiej twardej oprawie z obwolutą, samo w sobie stanowi atrakcyjny element kolekcji dla miłośników starożytności. Jest to publikacja, która cieszy nie tylko treścią, ale i formą. Książka może być szczególnie cenna dla osób już zafascynowanych historią i kulturą Egiptu. Jednak jej przystępność sprawia, że jest to doskonały punkt wyjścia dla każdego, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z tą mitologią. Green doskonale równoważy wierność źródłom z lekkością narracji, dzięki czemu lektura jest przyjemna i pouczająca jednocześnie.
Mity i Legendy starożytnego Egiptu Rogera Lancelyna Greena to pozycja obowiązkowa na półce miłośnika mitologii. To dzieło, które skutecznie ożywia egipskich bogów i ich niezwykłe przygody, dostarczając wglądu w bogactwo wierzeń starożytnego imperium. Autor potrafi zaciekawić, zaangażować emocjonalnie i przenieść czytelnika w odległą przeszłość, czyniąc tę książkę jedną z najlepszych popularnonaukowych pozycji poświęconych mitologii Nilu. Jest to idealny wybór zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych szukających rzetelnego, a zarazem porywającego wprowadzenia do tajemnic Egiptu.
Mity i Legendy starożytnego Egiptu
Autor: Roger Lancelyn Green
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: mitologia
Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.