HistoriaKsiążkirecenzja książka

Lloyd Llewellyn-Jones. Persowie. Epoka wielkich królów – recenzja

Persowie. Epoka wielkich królów to kolejna propozycja Domu Wydawniczego Rebis dla fanów historii starożytnej. Tym razem jest to publikacja nieznanego polskim czytelnikom profesora historii starożytnej na uniwersytecie w Cardiff, Lloyda llewellyn- Jonesa, który jest niekwestionowanym znawcom dziejów i kultury Persji.

Imperium Perskie swoim zasięgiem wprawiało w osłupienie. Rozciągało się od Libii po stepu Azji. Od Sudanu po Pakistan. Przez wieku królowie Persji dbali aby utrzymać wielkość swojego imperium, którego sercem było legendarne Persepolis, którego rozmach i przepych zachwyca po dzień dzisiejszy.

Publikacja Llewellyn- Jonesa jest na swój sposób wyjątkowa. Przede wszystkim książek na temat starożytnej Persji na naszym rynku wydawniczym jest jak na lekarstwo. Druga spraw to fakt, że większość pisanych jest przez pryzmat jej wrogów. To głównie z zapisków starożytnych greków dowiadujemy się informacji na ten temat. To właśnie wyróżnia tę publikację. Autor opiera się bowiem na starożytnych perskich źródłach, przedstawiając „perską wersję” ich własnej historii.

Wyłania się z niej nowy obraz imperium. To już nie są barbarzyńscy najeźdźcy, próbujący podbić rozwiniętą grecką cywilizację. Autor kreśli obraz ludu o wyrafinowanej kulturze i życiu społecznym. Uzdolniony intelektualnie, rozwinięty gospodarczo i niezmiernie silny militarnie, miał ogromny wkład w rozwój światowej cywilizacji.

Publikacja ta pozwala szczegółowo, ale i oczywiście w ogromnym skrócie spojrzeć na imperium perskie od jego narodzin, poprzez szczyt potęgi, aż po upadek. Autor prezentuje nam panteon wielkich królów Persji, autokratycznych władców, z potężnego rodu Achemenidów. Pozwala w pewnym uproszczeniu zobaczyć jak ich polityka wpływała na imperium, na wierzenia religijne, poglądy i aspiracje terytorialne.

Persowie. Epoka wielkich królów to publikacja, która pozwala czytelnikowi przenieść się w czasie do starożytnej Persji, gdzie znajdziemy się w samym centrum jednego z największych imperiów. Tę historię czyta się z pasją, forma pozwala poczuć splendor jaki przyświecał władcom perskim. Pozycja obowiązkowa, dla każdego kto choć trochę interesuje się historią. Potrafi pochłonąć bez reszty.

Persowie. Epoka wielkich królów
Autor: Lloyd Llewellyn-Jones
Seria: Rebis historia
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: historia, literatura faktu
Data wydania: 5 września 2023

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

 
http://www.rebis.com.pl/

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.