filmrecenzja filmu

Matrix. Zmartwychwstania – recenzja DVD

Matrix to jeden z filmów, które zrewolucjonizował swój gatunek. Trylogia braci Wachowskich, mimo wielu krytycznych opinii, nadal pozostaje jedną z najlepszych filmowych sag. Wydawać by się mogło, że historia w niej ukazana została na dobre zamknięta. Nic bardziej mylnego. Twórcy postanowili bowiem kolejny raz zabrać widzów do tego świata i zaserwować nam kolejne spotkanie z ulubionymi bohaterami.

Ci, co jeszcze nie mieli okazji zobaczyć najnowszego obrazu Lany Wachowskiej, teraz maja okazję, bo Matrix Zmartwychwstania właśnie trafił do szerokiej dystrybucji DVD i Blu-ray za sprawą Galapagos. Dla tych, co są niezorientowani powiem tylko, że saga ta serwuje nam świat przeplatających się dwóch rzeczywistości. Realnej, w której ludzie hodowani są na specjalnych farmach i sprowadzeni do roli akumulatora, oraz świata symulacji komputerowej, która ma za zadanie wytworzenie wizji znanej nam rzeczywistości w umysłach hodowanych ludzi.

Pierwsze trzy części ukazywały bunt ludzi i wojnę odłączonych z maszynami. Przewodził im Neo, który poległ w walce o wolność rodzaju ludzkiego. Jednak okazuje się, że wcale nie zginął, lecz z powrotem zapakowany został do komory, a jego umysł przeniesiony do Matrixa. W takim oto momencie rozpoczyna się fabuła czwartej części.

Od premiery oryginału minęło ponad dwadzieścia lat. Twórcy różnice wieku głównych bohaterów wytłumaczyli całkiem zgrabnie. Niestety reszta fabuły jest mocno naciągana. W zasadzie śmiało można powiedzieć, że ten film nie musiał powstać i nic by się nie zmieniło. Mimo to powstał i okazało się, że twórcy w zasadzie nie mają nic sensownego do powiedzenia. Nawet nie potrafią zaskoczyć nieziemskimi efektami specjalnymi, jak to było w przypadku pierwszych trzech części. Zwyczajnie miał to być skok na kasę, po najmniejszej linii oporu.

Oczywiście film ten można obejrzeć. Jedni po seansie szybko go zapomną. Wielu będzie rozczarowanych, szczególnie tych, którzy wychowali się na tamtych filmach. Młodzież, która poszła do kina nie znając głównej historii, może nawet uznać film za „fajny”. Głosów na pewno będzie wiele.

Mimo to wydanie płytowe czy w formie DVD czy Blu-ray dla jednych i drugich może być dobrym dodatkiem do domowej biblioteczki. Szczególnie, że wydania te prezentują kilka dodatków spoza filmu. Na płycie DVD możemy zobaczyć w jaki sposób aktorzy  i ekipa tworzyli popisowe sceny akcji. Wydanie Blu-ray ma dużo więcej tych dodatków, które ukażą na całe zaplecze tej produkcji. Wydanie DVD zawiera liczącą 142-minutową wersję filmu dostępną z polskim lektorem i dźwiękiem Dolby Digital 5.1 oraz oryginalną wersję dźwiękową z polskimi napisami.

Matrix Zmartwychwstania
Reżyseria: Lana Wachowski
Scenariusz: Lana Wachowski, Aleksandar Hemon, David Mitchell
Obsada: Keanu Reeves, Carrie-Anne Moss, Yahya Abdul-Mateen II, Jonathan Groff, Jessica Henwick, Neil Patrick Harris, Jada Pinkett Smith, Priyanka Chopra Jonas, Christina Ricci, Lambert WIlson, Max Remelt i inni
Rok produkcji: 2021
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 142 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: polski DD 5.1, węgierski, czeski
Napisy: polskie, bułgarskie, węgierskie, rumuńskie, czeskie, angielskie dla niesłyszących
Licencja: film do sprzedaży detalicznej z licencją do wypożyczania

Za materiał do recenzji dziękujemy dystrybutorowi Galapagos.

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.