filmrecenzja filmu

Legion Samobójców: The Suicide Squad – recenzja wydania DVD

Legion Samobójców w reżyserii Jamesa Gunna, miał być powiewem świeżości dla leżącego na kolanach filmowego uniwersum DC. Z jednej strony kontynuacja, a może i reboot, zachwyciłA wielu, ale i dla wielu okazała się zbyt mocno przerysowana. Teraz, gdy film trafia do dystrybucji DVD i Blu-ray, można jeszcze raz – na spokojnie – zmierzyć się z historią najbardziej zdegenerowanych przestępców ze świata DC. Wszystko to za sprawą dystrybutora Galapagos.

Gunn zbiera do kupy mało znane lub w ogóle nieznane postacie z komiksów i wrzuca je w wir niebezpiecznej przygody. W tym przypadku jest to misja samobójcza, z której tylko kilkoro bohaterów wychodzi z życiem. Cała historia okraszona jest zaś kategorią R, która sprawia, że widzowie dostają jedną wielką krwawą sieczkę, w której granice absurdu napięte są na maksa.

To, co dla wielu było nie do przyjęcia to fakt, że Gunn momentami przekracza granice dobrego smaku. Widzowie bulwersowali się, gdy bohaterowie urządzają sobie zawody strzeleckie, ale zamiast tarczy strzelają do ludzi. W innym miejscu jeden z bohaterów opowiada, że dla utrzymania pokoju zabije wszystkich i zrobi wszystko (nie będę przytaczał tu tego, co obiecał, że zrobi). Moim zdaniem jkednak Gunn nie otwiera żadnych drzwi, które już dawno nie byłyby wyważone, a granica dobrego smaku we współczesnym kinie już dawno się przesunęła.

Gunn w swoim filmie stawia głównie na relacje między poszczególnymi bohaterami i zaskakujące twisty, które pozostawiają chwilami widza z otwartą szczęką. Jak choćby scena otwarcia i atak pierwszej drużyny na wyspę Corto Maltese. Brakuje tu jedynie wyrazistego antagonisty. Oczywiście Starro jest komiksowym antagonistą najwyższej klasy, mimo to z punktu widzenia filmu wypada nijako. Na plus zaś trzeba zaliczyć, że bohaterowie nie walczą z całą armią człekokształtnych potworów jak to było w przypadku filmu Ayera, ale z ludźmi z krwi i kości, co oczywiście wypada bardziej realistycznie.

Wydanie DVD zawiera liczącą 127-minutową wersję filmu dostępną z polskim lektorem i dźwiękiem Dolby Digital 5.1 oraz oryginalną wersję dźwiękową z polskimi napisami. Płyta zawiera także jeden  dodatek specjalny zatytułowany Droga Gunna: Jak James Gunn stworzył Legion Samobójców. Więcej, bo ponad godzina interesujących dodatków, dostępne jest w wydaniu Blu-ray.

Legion Samobójców w reżyserii Jamesa Gunna to wysokobudżetowe kino klasy B, który daje mnóstwo satysfakcji w seansu. To nie tylko wielka galeria dziwnych i niebezpiecznych postaci rodem z komiksów DC, którzy padają jak kawki w różnych zaskakujących sytuacjach zmuszeni do wykonania samobójczej misji. To również szalona misja uratowania świata świata przed Starro Zdobywcą. Nie ma tu powagi ani patosu. Wszystko jest robione dla rozrywki i tą rozrywkę w najczystszej postaci dostajemy.

Legion Samobójców: The Suicide Squad
Reżyseria i scenariusz: James Gunn
Obsada: Margot Robbie, John Cena, Idris Elba, Joel Kinnaman, Michael Rooker, Viola Davis, Jai Courtney, Sylwester Stallone, David Dastmalchian, Daniela Melchior, Pete Davidson i inni
Rok produkcji: 2021
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 127 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: polski DD 5.1, angielski, węgierski, czeski
Napisy: polskie, czeskie, węgierskie, rumuńskie, bułgarskie, angielskie dla niesłyszących
Licencja: film do sprzedaży detalicznej z licencją do wypożyczania

Za materiał do recenzji dziękujemy dystrybutorowi Galapagos.
 
 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.