filmnews film

Informacja prasowa: „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” w kinach od 5 listopada!

5 listopada trafi do kin fabularyzowany film dokumentalny „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” w reżyserii Ireneusza Skruczaja. Film relacjonuje przebieg jednych z pierwszych ataków gazowych w dziejach, do których doszło w trakcie I wojny światowej, w samym sercu współczesnej Polski – pod Bolimowem.

W latach 1914-1915 w Bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów. Państwa Polskiego nie było wówczas na mapie Europy. Na jego ziemiach starły się ze sobą potężne armie trzech zaborczych mocarstw – Imperium Rosyjskiego, Cesarstwa Niemieckiego i Austro-Węgier.

Film Skruczaja nie jest kolejnym, suchym dokumentem historycznym! Reżyser oparł przekaz dzieła na efektownych scenach batalistycznych, zrealizowanych językiem nowoczesnego kina wojennego. Zabieg ten pozwala widzom przenieść się w samo centrum wydarzeń  i doświadczyć losu polskich żołnierzy, walczących w armii rosyjskiej i niemieckiej, na tle epokowego wydarzenia – narodzin broni masowego rażenia.

Światowa premiera filmu odbyła się w 2020 roku podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi. Film zalazł się również w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych  49. Lubuskiego Lata Filmowego. Jury konkursu przyznało filmowi „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” wyróżnienie „za pasję filmową i konsekwencję w odkrywaniu prawdy historycznej”.

„Obłoki…” zostały też zaprezentowane zagranicznej publiczności podczas MFF w Cardiff, gdzie zdobyły nagrodę dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego, a następnie otrzymały Nagrodę Specjalną Jury podczas 32. Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce. „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” otrzymały również Nagrodę Publiczności 30. Festiwalu Mediów Człowiek  w Zagrożeniu w Łodzi. Operator filmu – Kacper Wójcicki – nominowany był za zdjęcia do filmu do Nagrody PSC 2021.

Redakcja Administrator