Książkirecenzja książka

Eric Frank Russell. Osa – recenzja

Osa Franka Russella to kolejna klasyczna historia science fiction, która pierwszy raz ukazała się na naszym rynku wydawniczym w polskim przekładzie. Jest to zarazem nowa odsłona liczącego sobie już ponad dwadzieścia tomów, cyklu Wehikuł Czasu, ukazującego się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Historia opowiada o epizodzie wojny Między Terrą (Ziemia) a planetami Imperium Syryjskiego. Sama wojna trwa niemal od roku, a Terra desperacko potrzebuje przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę. W tym celu wysyła zmodyfikowanego żołnierza, który ma sabotować i siać chaos na najważniejszej planecie Imperium. Ma być niczym szalejąca osa, która sprawi, że w w wyniku histerii ludzie sami się wykończą.

Osa to swojego rodzaju satyra na działania szpiegowskie. Na swój sposób zabawna i śmieszna, ale i nieco przestarzała. Czytając ją współcześnie, trzeba wziąć ogromną poprawkę na czasy kiedy została napisana. Wtedy będziemy mieli pewna satysfakcję z lektury. Ciekawostką jest fakt, że autor ukazując wydarzenia (nie wiem czy celowo) dał czytelnikom pewien orzech do zgryzienia. Szybko zaczynamy się bowiem zastanawiać, gdzie leży granica pomiędzy tym kto jest dobry, a kto zły w danej stronie konfliktu i czym różnią się działania szpiegowskie od terroryzmu. Jeżeli prowadzimy działania sabotażowe na terenie wroga i giną ludzie, to na ile jest to usprawiedliwione. Jak wiemy historię piszą zwycięzcy. Nic więcej nie trzeba tu dodawać.

Śmiało można powiedzieć że Osa to klejnot swoich czasów. Najlepsza powieść Russella, którą fascynował się sam Terry Pratchett, nazywając ją żartobliwie „zabawnym podręcznikiem dla terrorystów”. Już samo to może być zachęcająca rekomendacją. Resztę można zweryfikować podczas lektury. Na pewno zrodzi się w naszych głowach mnóstwo pytań.

Osa
Autor: Eric Frank Russell
Seria: Wehikuł Czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction, wojenna
Data wydania: 14 września 2021

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

http://www.rebis.com.pl/

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.