filmnews filmzwiastuny

„Człowiek, który sprzedał swoją skórę” w kinach od 1 października

Tegoroczny kandydat do Oscara, film Człowiek, który sprzedał swoją skórę z Moniką Bellucci, zadebiutuje w polskich kinach już 1 października. To nowe dzieło Kaouther Ben Hani, twórczyni Pięknych i bestii.

Sam Ali ucieka z ogarniętej wojną Syrii do Libanu. Jego celem jest Belgia. Chce się tam przedostać i żyć ze swoją ukochaną Abeer, którą rodzice zmuszają do ślubu z innym mężczyzną. Przepustką do Europy jest udział w niekonwencjonalnym projekcie artystycznym. Na plecach Sama zostaje wytatuowana wiza Schengen.

Czy zamiana w cenne dzieło sztuki przyniesie Samowi upragnioną swobodę i wolność? Jakie są granice wypowiedzi artystycznej? Inspiracją dla tunezyjskiej reżyserki stała się działalność kontrowersyjnego artysty konceptualnego Wima Delvoyea. Film Kaouther Ben Hani był nominowany do tegorocznego Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

NAGRODY:

2021 Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej – nominacja do Oskara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego
2020 El Gouna Film Festival – najlepszy arabski film – Kaouther Ben Hania
2020 MFF w Sztokholmie – Najlepszy scenariusz – Kaouther Ben Hania
2020 MFF w Wenecji – Inclusive Award Edipo Re – Kaouther Ben Hania
2020 MFF w Wenecji – Najlepszy aktor – Yahya Mahayn

GŁOSY PRASY:

Zapewnia sporą dozę wizualnej przyjemności.
Alissa Simon, Variety

Pytania, które stawia reżyserka nasycają „Skórę” wystarczającą ilością problemów do przemyślenia, by uczynić film czymś w rodzaju filozoficznego thrillera.
Michael O’Sullivan, Washington Post

Ben Hania ma żywe oko, a jej filmy cechują olśniewające kolory, obrazy i wykonawcy.
Jenny Nulf, Austin Chronicle

Fascynujący.
Boyd van Hoeij, Hollywood Reporter

Nieźle jak na pierwszy tunezyjski film, jaki większość świata miała okazję kiedykolwiek zobaczyć.
Roger Moore, Movie Nation

Tunezyjska reżyserka Kaouther Ben Hania ukończyła studia filmowe w Tunezji, a potem w Paryżu na Femis i Sorbonnie. Jej poprzedni film, Piękna i bestie, którego premiera odbyła się na oficjalnej selekcji Festiwalu Filmowego w Cannes „Un Certain Regard” w 2017 roku, zdobył nagrodę Best Sound Creation Award i był dystrybuowany w wielu krajach.

Challat Tunes, jej pierwszy film pełnometrażowy, otworzył sekcję ACID na Festiwalu Filmowym w Cannes w 2014 i był szeroko dystrybuowany. Drugi dokument, Zaineb hates the snow, miał premierę na Locarno Film Festival 2016 i zdobył kilka nagród.

Imams go to School, jej pierwszy film dokumentalny, miał premierę na IDFA w 2010. Wyreżyserowała także kilka filmów krótkometrażowych, m.in. Yed Ellouh (2013) i Sheikh’s Watermelons (2018), które odniosły sukces w międzynarodowym obiegu festiwalowym. Człowiek, który sprzedał swoją skórę to jej najnowszy film fabularny.

Wybrana filmografia:
● 2020 Człowiek, który sprzedał swoją skórę
● 2017 Piękna i bestie
● 2018 Sheikh’s Watermelons
● 2016 Zaineb Takrahou Ethelj
● 2013 Le Challat de Tunis
● 2013 Yed Ellouh
● 2010 Imams go to School

Tytuł oryginalny: L’Homme Qui Avait Vendu Sa Peau
Dystrybucja w Polsce: MAYFLY

Scenariusz i reżyseria: : Kaouther Ben Hania. Występują: Yahya Mahayni, Dea Liane, Monica Bellucci, Koen de Bouw. Zdjęcia: Christopher Aoun. Montaż: Marie-Helene Dozo. Muzyka: Amin Bouhafa. Scenografia: Sophie Abdelkefi. Asystentka reżyserki Marie Fischer. Dźwięk: Eddie O’Connor. Producenci: Habib Attia, Nadim Cheikhrouha. Koproducenci:  Anthony Muir. Kraj produkcji: Tunezja, Francja, Belgia, Szwecja, Niemcy. Gatunek: Dramat. Czas trwania: 100 min.

INFORMACJA PRASOWA: MAYFLY

 

Redakcja Administrator