filmnews film

Rozpoczynają się 21. Nowe Horyzonty. Co zobaczymy pierwszego dnia?

Jak przyjemnie to brzmi: wróciliśmy. Po ubiegłorocznej, (prawie) całkowicie online’owej edycji festiwalu, Nowe Horyzonty wracają na ekrany wrocławskich kin. Zaczynamy dziś o godz. 19:00 – pierwszym w Polsce pokazem nagrodzonego Złotą Palmą Titane Julii Ducournau. Również dzisiaj swoją światową premierę będzie miał najnowszy film Łukasza Grzegorzka – Moje wspaniałe życie, z kolei sekcję Oslo/Reykjavik otworzy Lamb Valdimara Jóhannssona. Dziś zapraszamy także na wyjątkowy pokaz obsypanej nagrodami, pełnometrażowej animacji Mariusza Wilczyńskiego – Zabij to i wyjedź z tego miasta (oraz późniejsze spotkanie z twórcą).

Od dzisiaj można także zaprosić Nowe Horyzonty do swojego domu – za sprawą online’owej części festiwalu. W programie online znalazło się ponad 100 filmów, w tym laureat Złotego Niedźwiedzia – Niefortunny numerek lub szalone porno Radu Jude.

W piątek na widzów czekać będzie kilkadziesiąt różnych seansów w trzech obiektach festiwalowych – Kinie Nowe Horyzonty, Dolnośląskim Centrum Filmowym i Teatrze Muzycznym Capitol, a także pierwszy bezpłatny seans w ramach Kina na Rynku (na dobry początek zagramy Zabij to i wyjedź z tego miasta). W piątkowym programie m.in.: Annette Leosa Caraxa, Byłam w domu, ale.. Angeli Schanelec, bohaterki jednej z tegorocznych retrospektyw, Lux Æterna Gaspara Noé czy Kolano Ahed Nadava Lapida.

Jutro zapraszamy także na pierwszą odsłonę Midnight Show – prezentację dwóch neonowych realizacji, zaprojektowanych przez Monikę Drożyńską i Michała Frydrycha. Start równo o północy, w neonowym podwórku zlokalizowanym przy Ruskiej 46. Organizatorami Midnight Show są BWA Wrocław, Krupa Gallery, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, we współpracy z Galerią Neon Side.

W Studiu BWA Wrocław można podziwiać (i doświadczać) wystawę Z (don’t panic, kiss me), która jest artystycznym rozwinięciem filmowych poszukiwań z tegorocznego programu festiwalu. Tematem przewodnim wystawy są zęby: wyjątkowy twór anatomiczny, który w ludzkiej egzystencji tworzy rodzaj punktu węzłowego – w tym sensie, że przecinają się w nim różne płaszczyzny ludzkiego doświadczenia.

W piątek swoją premierę będzie miała także kolejna odsłona Ambient Roomu, przygotowana przez IP Studio. Tegoroczny AR, zatytułowany ifthenelse,to interaktywne środowisko immersyjne stworzone w oparciu o zasady instrukcji warunkowej, niezwykle powszechnej w większości języków programowania.

PROGRAM NOWYCH HORYZONTÓW DOSTĘPNY JEST TUTAJ

INFORMACJA PRASOWA: NOWE HORYZONTY

Redakcja Administrator