Recenzja książki „Cień Debory”
W maju światło dzienne ujrzała druga książka Magdaleny Mosiężnej Cień Debory. Młoda autorka ponownie zaprasza swoich czytelników do świata Maryli i Debory. Bohaterki przetrwały traumę wojny i teraz próbują na nowo ułożyć sobie życie w kraju przechodzącym kolejną transformację.
Mimo że jest to kontynuacja wojennych losów bohaterów, Mosiężna wprowadza kilka linii czasowych, zaczynając opowieść od początku XX wieku. Poznajemy Konrada, syna zarządcy Dorliczyna, który wraca w rodzinne strony. Chłopak jest niestety bez wzajemności zakochany w córce dziedzica – Alicji.
To jednak zaledwie wstęp do właściwych wydarzeń, które rozpoczynają się pod koniec wojennej zawieruchy – w styczniu 1945 roku. Wracają bohaterowie znani z pierwowzoru – Maryla, która musi stawić czoła nowej rzeczywistości, zmagając się jednocześnie z demonami przeszłości. Również Aleksander wychodzi tutaj na pierwszy plan. Bohater, cierpiąc po stracie, musi dzielić swój czas między opiekę nad rodziną oraz włączenie się w prace nad odbudową państwa.
Wspomniana odbudowa wyrasta tutaj na motyw przewodni opowieści. W sensie dosłownym, jako starania o ojczyznę, o przywrócenie zniszczonej Warszawy, kraju, do normalności, co wydaje się zadaniem tyleż karkołomnym co w pewnym stopniu już niemożliwym do zrealizowania. Bo przecież powojenna Warszawa już nigdy nie była tym samym miastem, co przed 1939 rokiem. Ale jednocześnie chodzi też o samych ludzi, którzy są istotą tej powieści. Wszyscy wyraźnie naznaczeni piętnem wojny, cierpiący straty bliskich i ukochanych, mocno pokiereszowani fizycznie i mentalnie – oni także muszą w jakiś sposób się odbudować, spróbować odnaleźć w nowej rzeczywistości, odkryć sens dalszego życia.
Cień Debory to udana kontynuacja debiutanckiej powieści Magdaleny Mosiężnej. Autorka jest w pierwszej kolejności świetną obserwatorką ludzkich charakterów, kreśli bardzo ciekawe postaci zarówno na pierwszym, jak i dalszym planie. To bohaterowie niezwykle zróżnicowani, niejednoznaczni, nieoczywiści. Warto też dodać, że na scenie tego dramatu pojawiają się też postaci autentyczne, jak chociażby Julian Tuwim.
To, co jest także niezwykłe w tej opowieści, to mnogość poruszonych wątków. Ogrom bohaterów i ich losy, bogate tło polityczno-społeczne ukazujące realia tworzącej się Polski Ludowej. Wszystko to składa się na wciągającą i poruszającą opowieść, która wielbicieli podobnych epickich historii nie pozostawi obojętnymi.
Cień Debory
Autor: Magdalena Mosiężna
Wydawnictwo: Janka
Gatunek: literatura piękna
Data premiery: 30 maja 2021
Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.