filmnews film

Węgiel Film Festival – na MOJEeKINO 13-16 maja

Już w najbliższy czwartek 13 maja 2021 roku rozpocznie się 18. Węgiel Film Festival. Wydarzenie organizowane jest przez studentów II roku Organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ideą festiwalu jest prezentacja twórczości studentów uczelni filmowych z całego świata szerszej publiczności. Sercem festiwalu pozostaje konkurs krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych zrealizowanych przez studentów z całego świata. Bezpłatne projekcje 30-tu konkursowych filmów odbędą się w tym roku na platformie MOJEeKINO.PL.

Organizatorzy wydarzenia przygotowali dla uczestników szereg atrakcji. Cztery wybitne autorki zdjęć filmowych: Jolanta Dylewska, Weronika Bilska, Monika Lenczewska, Ita Zbroniec-Zajt wezmą udział w panelu dyskusyjnym o roli kobiet autorek zdjęć w polskim i światowym kinie. Podzielą się one swoimi doświadczeniami nabytymi z pracy w różnych zakątkach świata m.in. w Azji i Afryce. Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski po raz pierwszy podczas wydarzenia studenckiego przedstawi młodym reżyserom możliwości pełnometrażowego debiutu w ramach programu „Produkcja Filmów Mikrobudżetowych „Pierwszy Film”” oraz odpowie na ich pytania. Piotr Domalewski – absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach nominowany do 23. Polskich Nagród Filmowych – Orłów 2021 zdradzi wraz z Zofią Stafiej przepis na pracę z aktorem i reżyserowanie debiutanta. Fotografów z pewnością zainteresuje okrągły stół z laureatami World Press Photo. Wezmą w nim udział Natalia Kepesz,

Daniel Rodrigues, Nuno Andre Ferreira oraz Rafał Milach. Natomiast Elena Okopnaya, laureatka Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale 2018 przedstawi w rozmowie z Robertem Sową tajniki swojej pracy jako scenografa i kostiumografa. Wydarzenia towarzyszące zamknie masterclass z Dorotą Roqueplo, kostiumografką takich filmów jak m.in. „Boże Ciało” Jana Komasy, „Magnezja” Macieja Bochniaka, czy „Hiszpanka” Łukasza Barczyka.

18. edycja Węgiel Film Festival odbędzie się w dniach 13-16 maja 2021, a udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Szczegółowy program festiwalu dostępny na stronie internetowej: http://www.wff.us.edu.pl/

Redakcja Administrator