Książkirecenzja książka

Dariusz Kortko, Jerzy Porębski – Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku

Biografia Macieja Berbeki, himalaisty, pierwszego człowieka, który przekroczył granicę 8000 metrów zimą w Karakorum. Dwa razy podejmował próbę zdobycia Broad Peak. Udało mu się to w 2013 roku, ale pozostał gdzieś na jej stoku.
Do momentu rozpoczęcia lektury tej książki nazwisko Berbeka nie było mi znane. Z każdą kolejną stroną przekonywałem się jak duże było to niedopatrzenie z mojej strony. Historia życia i osiągnięć tego himalaisty to świetny materiał na przedstawienie go w wersji filmowej. Maciej kiedy się nie wspinał był ratownikiem TOPR, nauczycielem w liceum plastycznym, scenografem w zakopiańskim teatrze im. S.I. Witkiewicza, później prowadził komercyjne górskie wyprawy w różnych rejonach świata. Należą do niego takie osiągnięcia jak dokonanie pierwszych zimowych wejść na Manaslu i Czo Oju, zdobycie Annapurny nową drogą – południową ścianą, a w 1993 zdobycie Mount Everest od strony chińskiej.

Cała jego kariera była jednak naznaczona jedną niedokończoną sprawą. W roku 1988 Berbeka brał udział w wyprawie na Broad Peak. 6 marca samotnie przeprowadził atak na szczyt – miał być pierwszą osobą, która zrobi to zimą. Po pewnym czasie zgłosił, że go zdobył. I z takim przeświadczeniem schodził z góry i wracał później do kraju. Żaden z jego kolegów nie powiedział mu, że się pomylił, że wszedł na Rocky Summit – wierzchołek niższy o 23 metry od głównego, ale oddzielony od niego o godzinę wspinaczki odsłoniętą granią. Dla nas to tyle co nic, ale dla ludzi takich jak Maciek to ogromna przepaść, a czasami odległość nie do pokonania. Wspinacze cofali się wielokrotnie w mniejszej odległości od celu. Tu zabrakło jednak odwagi jego towarzyszom, co położyło się cieniem na ich współpracę przy przyszłych wyprawach. W 2013 roku, w wieku prawie sześćdziesięciu lat postanowił dokończyć to, co zaczął. Tym razem osiągnął cel, ale była to ostatnia rzecz jakiej dokonał. Ze szczytu już nie wrócił, a jego ciała nie odnaleziono.

Książka prezentuje życie Macieja Berbeki z wielu perspektyw – zawiera wspomnienia jego przyjaciół, żony, synów i rodziny zebrane zarówno przez autorów książki, jak i zawarte w różnych źródłach (wywiadach, książkach, artykułach prasowych), a do tego sporo miejsca zajmują zdjęcia. Te z wypraw pokazują z jakimi zmiennymi warunkami muszą zmagać się wspinacze w wysokich górach. Te z okresów pomiędzy nimi przedstawiają w jak wielu różnych pasjach spełniał się Berbeka. Te obie strony jego życia wzajemnie ze sobą paradoksalnie konkurowały i uzupełniały.

Berbeka. Życie w cieniu Broad Peaku
Autor: Dariusz Kortko, Jerzy Porębski
Wydawnictwo: Agora
Gatunek: biografia
Data wydania: 25.11.2020

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Agora

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-Manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych. Z pierwszego wykształcenia ekonomista, z drugiego informatyk.

Krzysztof Borzęcki

Bloger książkowy działający w sieci jako Czytalski, wychowany na książkach Alfreda Szklarskiego, Zbigniewa Nienackiego, serii o Trzech Detektywach i komiksach ze Spider-manem. Obecnie specjalizujący się w klimatach kryminalnych, sensacyjnych i militarnych.