Książkirecenzja książka

Konrad Reznowicz. Pójdziesz ze mną – recenzja

Pójdziesz ze mną? to debiutancka powieść Konrada Reznowicza, dziennikarza i muzyka. Jak sam twierdzi, pisząc pod pseudonimem, daje upust swojemu rozdwojeniu jaźni. Inspiruje się Jamesem Deanem. Jego pierwsza książka ukazała się nakładem wydawnictwa Oficynka i jest to swojego rodzaju studium samotności i braku przystosowania do życia.

Bohaterem tej niecodziennej historii jest Konrad. Jego życie nie jest idealne, jednak na swój sposób ma je poukładane. Jest młody i pewny siebie i całkowicie unika rodzinnej stabilizacji. To jednak tylko fasada, zewnętrzny obraz mający za zadanie zupełnie ukryć samotność bohatera i nieumiejętność radzenia sobie w relacjach międzyludzkich. Rezultatem takiej postawy jest próba uciekania od rzeczywistości poprzez przelotne seksualne znajomości, co oczywiście przekłada się na ukrywane problemy psychiczne Konrada.
Pewnego dnia na imprezie bohater poznaje młodą dziewczynę, Natalię. Od razu wpadają sobie w oko. Ich znajomość szybko przeradza się w związek, dzięki któremu Konrad chwilowo odnajduje spokój i równowagę życiową. Ten okres szczęścia niestety nie trwa długo. Związek bohaterów, jak i całe życie Konrada, to tylko zewnętrzny obraz. Prawdziwa relacja między nimi nie wygląda już tak cukierkowo. Bohater jest świadomy, że to związek bez przyszłości, ale jednocześnie nie potrafi go zakończyć, co niestety prowadzi prosto do tragicznego finału.

Powieść Reznowicza to mroczny obraz kondycji współczesnego młodego człowieka, który od dzieciństwa trzymany pod kluczem, ma wszystko na zawołanie. To opowieść o ludziach, którzy będąc pępkiem świata swoich rodziców, w końcu muszą zmierzyć się z brutalną rzeczywistością i świadomością, że nie są sami na tym świecie. Nabyty egoizm muszą zamienić na altruizm. Niestety nie jest to takie proste, co właśnie przekłada się na nieprzystosowanie do współżycia we współczesnym świecie.

Pójdziesz ze Mną? to przede wszystkim emocjonalna historia, która opowiada tragiczną historię, surową i brutalną, ale co najbardziej przerażające – prawdziwą. Ilu jest „Konradów” w dzisiejszym świecie? Ile takich historii, które niestety nie mają happy endów. Lektura tej powieści nie tylko gra na emocjach i wzbudza nie pokój, ale zmusza do zadania pytania o przyczynę takiego stanu rzeczy.

Pójdziesz ze mną?
Autor: Konrad Reznowicz
Wydawnictwo: Oficynka
Gatunek: powieść obyczajowa
Data wydania: 9 listopada 2020

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.