filmnews film

Sole w reżyserii Carlo Sironiego wygrywa 18. MFF Tofifest

W Toruniu dobiega końca 18. MFF Tofifest. Tegoroczna edycja była wyjątkowa nie tylko dlatego, że toruński festiwal osiągnął pełnoletniość, ale także dlatego, że po raz pierwszy funkcjonował w wersji hybrydowej. Wszystkie filmy konkursowe widzowie mogli zobaczyć zarówno w sieci, jak i stacjonarnie w Centrum Kulturalno Kongresowym Jordanki.

W sobotę wieczorem na uroczystej Gali Zamknięcia przyznano nagrody. Jury w składzie: Anna Kazejak, Agnieszka-Smoczyńska Konopka, Agnieszka Glińska, Janusz Chabior i Piotr Witkowski  ostatecznie doceniło aż trzy dzieła w konkursie On Air. Laureatem Złotego Anioła dla najlepszego filmu została włosko-polska produkcja Sole, której recenzję przygotowaliśmy dla Was już na początku festiwalu. Wyróżnienia powędrowały z kolei do filmów Yalda Massouda Bakhshi oraz Babyteeth Shannon Murphy.

Shooting in the spring for YALDA - Le Groupe Ouest

Zwycięzcą Konkursu filmów krótkometrażowych został Entre tú y Milagros w reżyserii Mariany Saffon opowiadający o nastoletniej Kolumbijce, która musi zweryfikować relację ze swoją matką. W Jury konkursu zasiedli i Marta Prus, Agnieszka Pisarek i Michał Jacaszek. Swoją nagrodę przyznała także publiczność w konkursie polskim. Za najlepszy uznano dokument Doroty Proby Między nami.

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom! Wszystkie wymienione filmy można jeszcze dzisiaj zobaczyć na platformie https://program.tofifest.pl.

Entre tú y Milagros: único corto colombiano que compite en Venecia | Radiónica

 

Paweł Biegajski

Nałogowy kinomaniak i książkocholik. Plotka głosi, że przeczytał „Rozmowę w Katedrze" i „Braci Karamazow" w przedszkolu i to w oryginale. Nieuleczalny miłośnik poetyki kina Lava Diaza, społecznych obrazów Yasujiro Ozu i dyskretnego uroku Bunuela. Twórca bloga Melancholia Codzienności.