Igor Newerly. Wzgórze Błękitnego Snu – recenzja

Igor Newerly to wybitny prozaik, autor powieści i opowiadań, słuchowisk i scenariuszy. Jego powieści wyróżniają się głębią ludzkich losów nierozerwalnie powiązanych z polityką i naturą. Taką właśnie powieścią jest Wzgórze Błękitnego Snu, wydane po raz pierwszy w roku 1986 i opowiadające o losach polskiego socjalisty, który zostaje skazany na katorgę za próbę zamachu na rosyjskiego cara. Powieść ponownie trafiła na rynek wydawniczy nakładem Wydawnictwa MG.

Bohaterem jest młody człowiek, Bronisław Najdarowski. Członek socjalistycznej partii Proletariat. Autor zbyt głęboko nie kreśli jego historii z czasów młodości, czy przynależności do partii. Wspomina tylko najważniejsze wydarzenia i wątek dotyczący skazania go na pobyt na Syberii. To właśnie na tym okresie skupia się Newerly, a tylko z opowieści bohatera możemy co nieco dowiedzieć się o jego przeszłości.

Istotą zaś tej opowieści jest pobyt Najdarowskiego na katordze. Więzienie, które być może dla nas, współczesnych, nie budzi takiego przerażenia, w tamtych czasach praktycznie wiązało się z dożywociem, a dla wielu nawet z karą śmierci. Wiedzą o tym na pewno ci, co czytali chociażby Wspomnienia z Domu Umarłych, Dostojewskiego. Kto został tam zesłany, już tam zostawał. Nie inaczej było w przypadku bohatera tej powieści, który po odbyciu kary rozpoczyna tam nowe życie, u boku poznanej tam kobiety. Buduje tam dom i zasila grono sybiraków, cały czas tęskniących z ojczyzną.

Wzgórze Błękitnego Snu to smutna, ale i piękna zarazem opowieść o losach polaków rzuconych w odmęty białego piekła. Choć polityczny wątek jest tu mocno zarysowany to tak naprawdę schodzi on na plan boczny, a istotą staje się opowieść o męstwie, przyjaźni i tęsknocie, a wszystko to na tle dzikiej syberyjskiej przyrody.

Wzgórze Błękitnego Snu
Autor: Igor Newerly
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Gatunek: literatura piękna
Data wydania: 12 lutego 2020

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu MG:

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.