„Wolne Miasto” Zakopane 1956 – 1970 – recenzja
Jerzy Kochanowski to pisarz i historyk zajmujący się dziejami Europy Środkowo-Wschodniej. Zainteresowanie okresem drugiej wojny światowej jak i czasami PRL-u widoczne jest szczególnie w jego publikacjach, na kartach których nie tylko porusza sprawy społeczne, ale również mówi o stosunkach polsko-niemieckich oraz dziejach migracji w dwudziestym wieku. Jego najnowsza książka, „Wolne Miasto” Zakopane 1956 – 1970, opowiada zaś o szarej rzeczywistości w Zakopanem w czasach Gomułki. Publikacja ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.
Okres od roku 1956 do 1970 to czasy w których u steru władzy w Polsce był Władysław Gomułka. Jest to również czas dużego ucisku w całym kraju. Represje, tortury, walka z politycznymi przeciwnikami. Zakaz nauki religii, wokół szpiedzy, donosiciele i agenci SB. Rozbijane i pacyfikowane demonstracje w marcu 1968 i grudniu 1970. W całym kraju szerzy się terror i strach. Tylko w stolicy Tatr panuje odmienny klimat, jakby Zakopane było częścią innego państwa.
Górale bowiem nie zamierzają podporządkować się nowym władzom i żyją po swojemu. Rozwija się prywatny rynek, co zwraca oczywiście uwagę władz, ale nic z tym nie jest robione. Można odnieść wrażenie, że w tym mieście obowiązuje swojego rodzaju pakt o nieagresji, który wykorzystuje zarówno jedna jak i druga strona tego niepisanego konfliktu. Dzięki temu rozwijają się lokalne rodzinne biznesy, a partyjni notable, agenci, inteligenci, a nawet zwyczajni robotnicy mają miejsce, w którym mogą odpocząć i znaleźć odskocznię od szarej rzeczywistości PRL-u.
„Wolne Miasto” Zakopane 1956 – 1970 to publikacja, która ukazuje czasy gomułkowskiego PRL-u nie przez pryzmat całej polski, gdzie na porządku dziennym był strach i terror, ale przez pryzmat jej części, a dokładnie Podhala i Zakopanego. Jest to książka, która wprowadza pewien dysonans. Zestawia bowiem ze sobą dwa odmienne światy w obrębie tego samego państwa i podlegające tej samej władzy. Poza tym autor dosyć szczegółowo ukazuje zmiany gospodarcze i społeczne w mieście, które nigdy nie poddało się reżimowej władzy.
„Wolne Miasto” zakopane 1956 – 1970
Autor: Jerzy Kochanowski
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Gatunek: literatura faktu, historia
Data wydania: 15 stycznia 2020
Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.