Wrześniowe nowości Kultury Gniewu
25 września:
Anatastazja Tom 2 – Magdalena Lankosz
Drugi i ostatni tom komiksu Joanny Karpowicz i Magdaleny Lankosz, w którym autorki pokazują zderzenie wyobrażeń o życiu aktorki z tym, co kryje się za kulisami filmowego biznesu. Opowiedziana w kryminalnej konwencji historia pełna jest suspensu i tajemnic. Dotyczą one zarówno przeszłości bohaterek, jak i mrocznych praktyk Złotej Ery Hollywood.
Opowiadając o czasach, kiedy Fabryka Snów przypominała stojące ponad prawem bizantyjskie imperium, autorki zostawiają czytelnikom wiele tropów, które odsyłają do ponurych legend Miasta Aniołów, takich jak samobójstwo Peg Entwistle, proces Fatty’ego Arbuckle czy morderstwo Czarnej Dalii. W tej opowieści o kręgu zła, który zacieśnia się wokół tytułowej bohaterki, jest bardzo wiele z prawdziwej – oficjalnej i nieoficjalnej – historii Hollywood, najwięk
Jeż Jerzy. Dzieła zebrane tom 2 – Rafał Sarkżycki, Tomasz Leśniak
Drugi tom zbiorczego i kompletnego wydania przygód Jeża Jerzego, jednego z najpopularniejszych bohaterów współczesnego komiksu polskiego! Postać, stworzona przez Tomka Leśniaka i Rafała Skarżyckiego, zawsze była głosem młodego pokolenia, a autorzy znani z bezlitosnego wyśmiewania naszych narodowych wad i słabości.
Przygody Jeża Jerzego to historie o piętnowaniu głupoty, nietolerancji i ksenofobii. Bohater konfrontował się m.in. ze skinami, niekompetentnymi dziennikarzami, pazernymi politykami, mafią, a nawet samym Szatanem.
W tomie drugim „Jeża Jerzego” znajdują się albumy „Ścigany”, „Ziom”, „In Vitro”, a także dodatkowe ilustracje, szkice, czy alternatywne okładki.
„Dziś Tomek i Rafał z goryczą komentują polskie realia w paskach drukowanych na łamach „Dużego Formatu”, reporterskiego dodatku do „Gazety Wyborczej”, ale warto pamiętać, że dwadzieścia lat temu ich spostrzeżenia były nie mniej celne – tyle że kazały czytelnikom patrzeć na świat oczami bohatera palącego jointy i pijącego browary. Jerzy miał może wzrok nieco od tych używek zamglony, ale pewne rzeczy widział naprawdę ostro. Nie twierdzę, że komiksy o Jeżu miały wielkie społeczne ambicje. Nie, to była czysta rozrywka, ale dzięki inteligencji twórców okazała się także komentarzem do rzeczywistości” – fragment wstępu Jakuba Demiańczuka.
Jaś Ciekawski. Podróż przez dżunglę – Matthias Picard
Po fantastycznej przygodzie w oceanie tym razem wyruszy do serca dżungli. Ale nie jest to zwykła dżungla – z każdym krokiem Jasia czas zdaje się cofać, aż jego – i czytelnika! – oczom ukażą się skrzypy, widłaki i dinozaury!
Dzięki fantastycznym trójwymiarowym efektom narysowana przez Matthiasa Picarda tajemnicza dżungla, skrywająca ruiny starożytnej cywilizacji, będąca domem dla niezwykłych stworzeń staje się jeszcze bardziej fascynująca!
Do komiksu dołączone są dwie pary okularów trójwymiarowych, aby umożliwić wspólną lekturę małym i dużym podróżnikom.
Arab przyszłości 3 – Riad Sattouf
Autobiograficzny komiks Riada Sattoufa, w którym opowiada on o swoim dzieciństwie spędzonym w cieniu trzech dyktatorów – Mu’ammara al-Kadafiego, Hafiza al-Asada i własnego ojca.
„Arab przyszłości” to prawdziwa historia pewnej ekscentrycznej rodziny, pokazująca zaskakujący, pełen niuansów i absurdów obraz Bliskiego Wschodu. Kipiący życiem i nie stroniący od czarnego humoru komiks to popis niesamowitego talentu Riada Sattoufa i dzieło, które już dziś porównuje się do „Mausa”.
We wrześniu będzie miał również miejsce dodruk pierwszego tomu komiksu Sattoufa.