„Instytut” – nowa powieść Stephena Kinga i inne wrześniowe premiery Wydawnictwa Albatros
Wydawnictwo Albatros prezentuje literackie zapowiedzi na wrzesień. Wśród nich Instytut, czyli najnowsza powieść Stephhena Kinga. Ale to nie wszystko. Sprawdźcie wrześniowe premiery Wydawnictwa:
11 września:
Stephen King powraca do motywów znanych z jego najlepszych książek.
Luke Ellis budzi się w pokoju do złudzenia przypominającym jego własny, tyle że bez okien. Wkrótce orientuje się, że trafił do tajemniczego Instytutu i nie jest jedynym dzieciakiem, którego tu uwięziono.
To miejsce odosobnienia dla nastolatków obdarzonych zdolnościami telepatii lub telekinezy. W Instytucie zostaną poddani testom, które wzmocnią ich nadprzyrodzone moce. Opiekunowie nie mają skrupułów – grzeczne dzieci są nagradzane, nieposłuszne – są surowo karane. Wszyscy jednak, prędzej czy później, trafią do drugiej części Instytutu, a stamtąd nikt już nie wraca.
Gdy kolejne dzieci znikają w Tylnej Połowie Luke jest coraz bardziej zdesperowany. Musi uciec i wezwać pomoc. Bo jeśli komuś miałoby się udać, to właśnie jemu.
18 września:
Noc, kiedy umarła – Jenny Blackhurst
W noc swojego ślubu Evie Bradley rzuca się z urwiska. Jej ciała nigdy nie odnaleziono. Czy zabrało je morze? Wśród wielu pytań zadawanych w związku z tą tajemniczą śmiercią jedno powtarzane jest przez wszystkich: DLACZEGO?
Tej nocy stała na klifie i patrzyła w dół, na fale, tak jak dziesiątki razy wcześniej. Ale tym razem było inaczej – miała na sobie suknię ślubną, na rozwianych blond włosach welon i… tym razem skoczyła.
Świadkowie stali na tyle blisko, że wszystko widzieli, nie zdążyli jednak jej zatrzymać. Policja prowadziła poszukiwania – bez skutku. Evie Bradley przepadła, a jej ciało zmyły fale morza.
I tylko jedna osoba wie, dlaczego. Jej najlepsza przyjaciółka, Rebecca. Miesiąc po tej tragedii zdruzgotana Rebecca dostaje wiadomość: Mogłaś mnie uratować. Ale umarli nie mówią ani nie piszą… Kto więc wciąga Rebeccę i męża Evie, Richarda, w chorą grę oskarżeń i iluzji? I, na litość boską, dlaczego?
Niezbity dowód – Peter James
„Panie Hunter, nie jestem szaleńcem, proszę mnie wysłuchać. Powiedziano mi, że jest pan jedyną osobą, która może potraktować mnie poważnie. Mam niepodważalny dowód na…”
Niewiele brakowało, a reporter śledczy Ross Hunter zlekceważyłby telefon, który mógł odmienić jego życie… i cały świat. Dzwoniący mężczyzna przedstawia się jako doktor Harry F. Cook i twierdzi, że posiada dowód na istnienie Boga.
Co mogłoby być takim dowodem? A przede wszystkim, jakie byłyby konsekwencje, gdyby się okazało, że jest on niepodważalny? Ross Hunter bada sprawę, chociaż wie, że wielu – milionom! – ludziom bardzo by się nie podobało, gdyby słowa Cooka się potwierdziły. I że mogą się znaleźć tacy, którzy nie cofną się przed niczym, by pokazać światu dowód… lub go zniszczyć.
Proza J.D. Salingera
Wydawnictwo Albatros wznawia wszystkie utwory J.D. Salingera z okazji jubileuszu setnej rocznicy urodzin tego wybitnego pisarza.
Już we wrześniu do księgarń trafią wydania w twardej oprawie jedynej powieści J.D. Salingera oraz trzech zbiorów jego opowiadań.
Buszujący w zbożu
Kultowa powieść, która uwodzi kolejne pokolenia młodych czytelników. Symbol młodzieńczego buntu wobec świata dorosłych.
Szesnastoletni Holden Caulfield, który nie może pogodzić się z otaczającą go głupotą, podłością, a przede wszystkim z zakłamaniem, ucieka z college’u i przez kilka dni „buszuje” po Nowym Jorku, nim wreszcie powróci do domu rodzinnego.
Historia tych paru dni, opowiedziana barwnym językiem, jest na pierwszy rzut oka zabawna, jednakże wkrótce spostrzegamy, że pod pozorami komizmu ważą się tutaj sprawy bynajmniej nie błahe…
Dziewięć opowiadań
Antologia krótkich form prozatorskich autora „Buszującego w zbożu”, jednego z najważniejszych pisarzy amerykańskich XX wieku.
Wydana po raz pierwszy w 1953 roku książka zawiera dwa z jego najsłynniejszych opowiadań – Idealny dzień na ryby (1948) i Opowiadanie dla Esme (1950).
W pierwszym z nich Salinger opisuje ostatni dzień życia cierpiącego na zaburzenia psychiczne młodego człowieka, Seymoura Glassa, który podczas wakacji z żoną spotyka czteroletnią Sybil, opowiada jej mistyczną historię, a następnie popełnia samobójstwo.
Franny i Zooey
Dwa opowiadania o najmłodszych z siedmiorga rodzeństwa Glassów, które pojawia się także w innych utworach Salingera, m.in. „Wyżej podnieście strop, cieśle”, „Seymour: wstęp, Dziewięć opowiadań”.
Ta niezwykle inteligentna dwójka – teraz już dorosła – od dziecka była kształtowana – czy też raczej zniekształcana – przez silny wpływ dwóch starszych braci: Seymoura i Buddy’ego.
Wzajemnie uzupełniające się opowiadania Franny i Zooey koncentrują się na kryzysie egzystencjalno-religijnym Franny, który doprowadza ją do załamania. Pozostali członkowie rodziny, a przede wszystkim Zooey, próbują jej pomóc, a ich dyskusje rodzinne to wspaniała uczta intelektualna.
Wyżej podnieście strop, cieśle. Seymour: Wprowadzenie
Dwa opowiadania połączone postacią Seymoura – najstarszego z rodzeństwa Glassów, znanych z innych utworów Salingera, m.in. „Franny i Zooey”.
Wyżej podnieście strop, cieśle. Buddy Glass, narrator opowiadania, bierze urlop, by uczestniczyć w ceremonii ślubnej brata – Seymoura. Podróż gości weselnych niespodziewanie się wydłuża, co daje Salingerowi okazję do wnikliwej analizy osobowości opisywanych przez Buddy’ego postaci, ale także do zagłębienia się w psychikę narratora, który od zawsze żył w cieniu wybitnego brata.
20 września:
W tajnej służbie – Lee Child
Czy może być lepsza metoda na sprawdzenie skuteczności ochrony wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych niż zatrudnienie kogoś, by sfingował zamach? Jack Reacher, który właśnie zawitał do Atlantic City, nadaje się do tej roli idealnie. Na prośbę ambitnej agentki Secret Service przyjmuje to nietypowe zlecenie, nie mając pojęcia, że zagrożenie jest jak najbardziej realne. Prawdziwi zamachowcy są doskonale zorganizowani i gotowi na wszystko. A Reacher stanie na linii ognia.