Książkirecenzja książka

Hiob. Komedia Sprawiedliwości – recenzja

Dom Wydawniczy Rebis kontynuuje swój cykl science fiction, w ramach którego pojawiają się wielki klasyczne dzieła gatunku. Wśród nich Kwiaty dla Algernona Daniela Keyesa, czy Koniec Dzieciństwa Artura C. Clarke’a. Kolejną pozycją, która pojawiła się w tym cyklu jest Hiob. Komedia Sprawiedliwości autorstwa Roberta A. Heinleina będąca współczesną wersją dziejów biblijnego Hioba.

Bohaterem jest Aleksander Hergensheimer. Gdy przebywa na jednej z wysp Polinezji zakłada się, że uda mu się przejść po rozżarzonych węglach. Zanim zakończy próbę, traci przytomność. Po jej odzyskaniu świat już nie jest taki sam. Bohater wprawdzie znajduje się w tym samym miejscu, lecz nie nazywa się Hergensheimer, a Graham. Podróż powrotna do domu wiąże jego losy z Margrethe, kobietą wyznającą wiarę w Odyna. Wyprawa staje się okazją do prowadzenia długich, teologicznych dysput. Między bohaterami rodzi się więź.

Na pierwszy rzut oka historia Aleksandra podobna jest do historii biblijnego Hioba, który w wyniku zakładu Boga z szatanem, traci wszystko – żonę, dzieci, dom i cały majątek. Mimo to nie traci wiary w Boga. Wierność Stwórcy zostaje doceniona, a w rezultacie bohater zostaje wynagrodzony ponad to, co posiadał. Aleksander jednak nie jest Hiobem. Książka przybiera formę satyry, w której wszelkie nieporadne argumenty Alexa zbijane są przez Margrethe, miejscami jednak autor posuwa się wręcz do karykatury w krytyce religii, wiary i samego Boga, sięgając nawet po środki obrazoburcze.
Oczywiście w historii Aleksandra wiele jest także wątków fantastycznych. Heinleinowi nie brakowało kreatywności, a momentami wszystko wręcz szaleje. Pod tym względem fabuła to prawdziwy majstersztyk. Połączenie satyry przepełnionej humorem z intrygującą historią, przeplataną teologicznymi wywodami to pomysł z wysokiej półki. Szkoda tylko, że teologia ta jest całkowicie niebiblijna, a w wielu miejsca nawet antychrześcijańska.

Hiob. Komedia Sprawiedliwości to lektura wciągająca od pierwszych stron. Poza samą historią, która intryguje i fascynuje, zadaje mnóstwo pytań natury teologicznej, czy etycznej. Z obraża, z drugiej – prowokuje dyskusję. Chyba ten drugi efekt powinien być bardziej pożądany, dzięki czemu możemy skonfrontować swoje zdanie i punkt widzenia z wizją autora i odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego dobrzy ludzie doznają cierpień.

ZOBACZ INNE KSIĄŻKI Z SERII WEHIKUŁ CZASU

Hiob. Komedia Sprawiedliwości
Autor: Robert A. Heinlein
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Seria: Wehikuł Czasu
Gatunek: science fiction
Data wydania: 25 czerwca 2019

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.