Roger Zelazny i inne nowości Wydawnictwa Rebis
Wydawnictwo Rebis prezentuje majowe zapowiedzi literackie.
14 maja:
Śladami Tamary Łempickiej. Tamara oczami Tatiany
Postać Tamary Łempickiej i jej malarstwo od dawna żywo interesowały autorkę. Ta książka jest barwną podróżą do prywatnego świata słynnej malarki, wyprawą jej śladami po Paryżu szalonych lat dwudziestych XX wieku, która pozwoli na nowo odkryć jej sztukę . Oprócz dzieł Łempickiej w książce znalazły się piękne stylizowane fotografie Charlotte, córki autorki, które przybliżają czytelnikom postać niekwestionowanej królowej art déco. Ta książka to wspólny projekt matki i córki opowiadający historię tej wyjątkowej kobiety, której barwne życie wciąż budzi zainteresowanie i nie przestaje inspirować.
Tatiana de Rosnay ma korzenie francusko-angielsko-rosyjskie. Jest autorką dwunastu powieści, m.in. międzynarodowego bestsellera Klucz Sary (Elle s’appelait Sarah, 2007), sprzedanego w ponad 11 milionach egzemplarzy. Jej biografia Daphné du Maurier również odniosła wielki sukces. Na podstawie jej utworów powstało wiele adaptacji filmowych z udziałem słynnych aktorów m.in. Kristin Scott Thomas, Laurenta Lafitte’a czy Mélanie Laurent.
Charlotte Jolly de Rosnay jest fotografikiem, absolwentką École des Gobelins. Jej zdjęcia regularnie publikują takie czasopisma, jak „Elle” i „Paris Match”.
Policjanci i gangsterzy. Kulisy śledztw i tajemnice CBŚ
Pieniądze, miłość i śmierć – książka Policjanci i gangsterzy jak w soczewce skupia brutalne poczynania półświatka przełomu wieków, brzemienne w skutki romanse i płynne przenikanie się struktur mafii i policji. „Willy”, polski Al Capone, bezwzględny morderca i autor „skoku stulecia” na konwój pocztowy w Gdańsku w 1999 roku. Czy operacje plastyczne pomogły mu zmienić tożsamość i uniknąć odpowiedzialności?
Porwanie nastolatki w Gdyni w 2002 roku po mistrzowsku zaplanował policjant. Czy kret w CBŚ pomagający porywaczom mógł prowadzić śledztwo we własnej sprawie? Dlaczego w 2000 roku zginął król narkobiznesu na Pomorzu? Jak „Pruszków” przejmował Sopot i legalne interesy trójmiejskich biznesmenów? Jak pracowało się w CBŚ na początku jego działalności i jak sami funkcjonariusze rozwijali ten skrót? To tylko niektóre wątki najnowszej książki Krzysztofa Wójcika opisującej kulisy śledztw CBŚ i codzienną pracę tajniaków.
Krzysztof Wójcik (ur. 1973), reporter, dwukrotny zdobywca nagrody Grand Press (za publikacje o korupcji na wydziale prawa Uniwersytetu Gdańskiego i w pomorskim wymiarze sprawiedliwości) oraz laureat „Złotego Notesu” Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za całokształt pracy reporterskiej. Współpracował z „Gazetą Wyborczą”, „Rzeczpospolitą”, TV Puls, „Tygodnikiem Powszechnym” i TVP. Jest autorem książek Depresja miliardera. Historia Ryszarda Krauzego, Mafia na Wybrzeżu, Psy wojen(REBIS, 2017) oraz Skorpion.
Chudnij w zgodzie ze swoją naturą
Dlaczego u jednych dana dieta przynosi efekty, kilogramy lecą w dół, a u innych wskazówka wagi stoi w miejscu jak zaczarowana? Odpowiedź jest prosta: nie ma jednej, uniwersalnej diety dla każdego człowieka.
Każdy z nas jest inny. Mamy odmienne temperamenty. Zmieniające się pory roku wpływają na nasze zapotrzebowanie energetyczne. Wszystko to sprawia, że nie ma jednej idealnej diety, która pomoże nam odzyskać harmonię, a w efekcie… schudnąć.
W Chudnij w zgodzie ze swoją naturą Karolina i Maciej Szaciłło opierając się na założeniach ajurwedy, najstarszej nauki o zdrowiu, pomogą ci znaleźć sposób odżywiania odpowiedni właśnie dla ciebie. A to wszystko bez drastycznych kroków, bez wyrzeczeń, w zgodzie z naturą.
Karolina i Maciej Szaciłło Ona, dziennikarka, na co dzień pisze reportaże społeczne i wywiady. Jest nauczycielką technik oddechowych i medytacji. On – kucharz wegetariański, pasjonuje się dietetyką, medycyną Wschodu (szczególnie ajurwedą) i jogą. Razem prowadzą bloga o zdrowym sposobie na życie (www.medytujemy.pl), warsztaty i detoksy wyjazdowe.
Templariusze na wojnie. 1120-1312
Zdanie, które doskonale oddaje to, z czego templariusze słynęli na wojnie. Dobre przygotowanie, szybka reakcja, oddanie, walka do końca, osobista odwaga i poświęcenie w obronie braci chrześcijan.
Zakon templariuszy powstał, by bronić pielgrzymów w Ziemi Świętej, i odegrał wielką rolę w walkach z muzułmanami na Bliskim Wschodzie i w Europie. Bogato ilustrowana książka Paula Hilla prezentuje czysto wojskową stronę działań zakonu, który w szczytowym momencie istnienia liczył blisko 20 000 członków, z czego tylko 10 procent było rycerzami.
Autor przybliża najważniejsze aspekty ponaddwustuletnich średniowiecznych zmagań zbrojnych na pograniczach chrześcijaństwa. Pisze o finansowaniu i zaopatrzeniu wojsk zakonnych, ich organizacji, dowodzeniu, taktyce i strategii. Wiele uwagi poświęca wyszkoleniu, strukturze społecznej oraz życiu codziennemu „braci służących orężnie”. Barwnie odmalowuje zakonne fortyfikacje, rajdy, oblężenia i bitwy, z których templariusze nie za każdym razem wychodzili zwycięsko, ale zawsze z honorem.
PAUL HILL jest znanym pisarzem i specjalistą w dziedzinie średniowiecznych wojen oraz archeologii militarnej. Autor kilku książek na ten temat, między innymi The Age of Athelstan: Britain’s Forgotten History, The Viking’s Wars of Alfred the Great, The Anglo-Saxons at War 800–1066 i The Normans Commanders: Masters of Warfare 911–1135.
21 maja:
Rozdziobią nas Loki, wrony. Kroniki Żelaznego Druida 9
Nadciąga apokalipsa! Zerwani z łańcucha losu nordyccy bogowie Loki i Hel są już gotowi poszczuć świat Ragnarökiem. Atticusowi O’Sullivanowi nie będzie łatwo przetrwać nadchodzącą bitwę, a jej wygranie będzie cudem. Aby mieć cień nadziei na uratowanie Gai i ujrzenie następnego wschodu słońca, Żelazny Druid prosi o pomoc między innymi hinduską wiedźmę i pewnego boga przecherę, Tymczasem Granuaile uczy się małpować pewnego buddę, a Oberon… no właśnie, jeśli nastąpi koniec świata, to kto da Oberonowi smakołyk, na który uczciwie zasłużył?
Kevin Hearne mieszka z rodziną i psami w Kolorado. Przytula drzewa, tańczy do heavy metalu, uważa też, że tacos to naprawdę bardzo sprytny wynalazek. Jest autorem rozpoczynającej nowy cykl „Siedem kenningów” Plagi olbrzymów oraz serii „Kroniki Żelaznego Druida”, dzięki której trafił na listę bestsellerów „New York Timesa”, oraz powieści z uniwersum Star Wars: Dziedzic Jedi.
Olga
Wioska na Pomorzu. Olga jest sierotą, Herbert synem właściciela ziemskiego. Zakochują się w sobie i mimo oporów jego rodziców próbują być razem, nawet gdy ona zostaje nauczycielką w Prusach Wschodnich, a on eksploruje świat. Wkrótce wybucha pierwsza wojna światowa.Olga to rozpięta od końca XIX do początków XXI wieku, od Niemna po Neckar opowieść o silnej, mądrej kobiecie, która jest świadkiem, jak nie tylko jej ukochany, lecz cały naród traci związek z rzeczywistością. Centralnym pytaniem jej życia staje się: Dlaczego Niemcy myślą w zbyt wielkich kategoriach? Zawsze i wciąż?
Bernhard Schlink (ur. 1944), jest czynnym prawnikiem i profesorem prawa, wykładowcą uniwersyteckim. Sławę przyniosła mu powieść Lektor z 1995 roku, sfilmowana w 2009 przez Stephena Daldry’ego, przetłumaczona na 55 języków i wyróżniona licznymi nagrodami w Niemczech i za granicą. DW REBIS spośród jego utworów opublikował Lektora oraz Kobietę na schodach. Olga to najnowsza powieść Schlinka, bestseller „Der Spiegel” sprzedany do 22 krajów.
28 maja:
Aleja Potępienia
Klasyka literatury postapo. Kultowa powieść wielokrotnego zdobywcy nagród Hugo i NebulaWojna nuklearna spustoszyła świat. W Ameryce Północnej ocalali ludzie usiłują przetrwać w niewielkich enklawach, pozostałościach dawnych stanów. Hell Tanner, brutalny członek gangu motocyklowego, otrzymuje szansę odkupienia swych win. Na wschodzie wybuchła epidemia i ktoś musi dostarczyć szczepionkę z Los Angeles do Bostonu. Tanner rusza Aleją Potępienia, by mierzyć się z promieniowaniem, gniewem natury, zmutowanymi zwierzętami i jeszcze gorszymi niż one ludźmi.
Powieść nominowana w 1968 r. do nagrody Hugo. Na jej podstawie powstał w 1977 r. film, była też inspiracją dla utworu legendarnej grupy Hawkwind.
Roger Zelazny (1937-1995) – klasyk science fiction i fantasy, autor 50 książek i 150 opowiadań, zdobywca sześciu nagród Hugo i trzech Nebula. Jego twórczość cechują częste odwołania do psychologii i mitologii. Polski czytelnik zna m.in. jego cykl „Kroniki Amberu”. REBIS wydaje Zelaznego od lat, czego dowodem przekłady powieści – m.in. Deus irae (z Philipem K. Dickiem), a także zbiorów doskonałych opowiadań – m.in. Róża dla Eklezjastesa oraz Mróz i ogień.