Książkirecenzja książka

Wymazać siebie. Garrard Conley – recenzja

Love in action to chrześcijańska organizacja, która zajmuje się terapią reparatywną. Ta zaś, to tzw. pseudotechnika, która, wedle swoich zwolenników, służy do zmieniania orientacji psychoseksualnej. Najprościej rzeczy ujmując, organizacja za pomocą przemocy psychicznej, technik manipulacyjnych oraz praniu mózgu, ma zmusić gejów i lesbijki do zaprzestania odczuwania pociągu w stosunku do osób tej samej płci. Ofiarą tego systemu padł, zadeklarowany dzisiaj homoseksualista, Garrard Conley

Garrard miał dziewiętnaście lat, kiedy postanowił dokonać coming outu przed swoim ojcem, fundamentalistycznym pastorem z małego miasta w Arkansas. Po swoim wyznaniu, przed nastolatkiem postawiono dwie możliwości – wydziedziczenie bez możliwości powrotu lub poddanie się terapii, mającej uleczyć go z uranizmu.  
Podtytuł Wymazać siebie w zasadzie oddaje clue przedstawionego wyznania – Pamiętnik geja: rodzina, wiara i walka o własną tożsamośćJako pamiętnik, książka ma charakter niezwykle osobisty. Razem z autorem od początku bierzemy udział w lekcjach udzielanych w ośrodku i razem z nim cofamy się do czasów sprzed wyznania. W trakcie próby przekształcenia się w heteroseksualistę Conley  dzieli się nami swoimi najgłębszymi przemyśleniami na temat Boga oraz miłości. Powoli dochodzimy z nim do poznania samego siebie w kontekście homoseksualizmu. Jest to o tyle ciekawe, iż autor jako syn pastora, ma na temat religii wiele do powiedzenia. Interesująca jest też jego początkowa zaciętość w powodzeniu wyleczenia i stopniowa transformacja w akceptacji tego, z czym się po prostu urodził. Sprawia to, iż postać nastolatka staje się nam bliższa, nawet jeżeli nie dzielimy z nim przedstawionych problemów. Dzięki kunsztowi pisarskiemu autora jesteśmy w stanie wczuć się w sytuację chłopaka i przeżywać z nim wszelkie perturbacje ze strony organizacji i rodziców. 

Garrard Conley nie ukrywa też, iż powieść jest swoistą terapią. Mężczyzna po piętnastu latach dopiero zdecydował się na opisanie tego, czego doświadczył za sprawą Love in action. Chociaż aktualnie dzieli życie z partnerem tej samej płci, sam twierdzi, że opowiedzenie o tym, co przeżył stanowi kolejny, milowy wręcz, krok w akceptacji samego siebie – i ma to wydźwięk uniwersalny. Ponadto, nieszablonowym elementem przedstawionego utworu jest napisany przez Agnieszkę Graff wstęp do powieści; jest to garść informacji o terapii reparatywnej oraz o liderach i uczestnikach Love in Action. Dowiedzieć się też możemy nieco o historii homoseksualności oraz o polskich organizacjach leczących homoseksualizm.  

Wymazać siebie to naprawdę trudna propozycja. Wymaga od czytelnika zaangażowania i pochylenia się nad pewnymi kwestiami. Być może odmienna od standardowej orientacja seksualna nas nie dotyczy, ale przemyślenia dotyczące wiary, miłości oraz wewnętrznej harmonii znajdą zastosowanie u każdego. 

Wymazać siebie
Autor: Garrard Conley
Tłumaczenie: Kamila Slawinski
Gatunek: Autobiografia, Pamiętnik
Wydawnictwo: Poradnia K
Data premiery: 13 lutego 2019

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU PORADNIA K

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Ola Durjasz eks-recenzent

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.

Ola Durjasz

Jako mól książkowy czyta dosłownie wszystko co wpadnie w jej dłonie, zaś nieco wybredny gust literacki sprawia, iż nie waha się wprost napisać co sądzi o konkretnej pozycji.