Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Jeffery Deaver. Kamienna Małpa – recenzja

Lincoln Rhyme wraz ze swoją piękną protegowaną zostają zwerbowani przez FBI w celu wykonania misji wręcz niemożliwej. Mają wyśledzić statek towarowy przewożący nielegalnych imigrantów z Chin oraz nieuchwytnego i bezwzględnego przemytnika zwanego Duchem. Wiadomo, że dla sparaliżowanego kryminalistyka nie ma rzeczy niewykonalnych, więc statek udaje mu się szybko wyśledzić. Niestety sprawy nie do końca idą po myśli stróżów prawa. Okazuje się, że Duch jest dużo bardziej bezwzględny i zdeterminowany niż wszyscy podejrzewali. Rozpoczyna się kolejna rozgrywa na śmierć i życie.

Kamienna Małpa to czwarty tom przygód Lincolna Rhyme i Amelii Sachs i kolejna cześć, która ukazała się w nowym, ujednoliconym wydaniu. Bardzo fajne zagranie ze strony wydawnictwa Prószyński S-ka, szczególnie, że akurat Kamienna Małpa była bardzo ciężko dostępna w poprzednich wydaniach, a fanów Deavera wciąż przybywa.

Autor w tej odsłonie zwalnia odrobinę tempo, które narzucił chociażby w Tańczącym Trumniarzu. Tym razem stawia raczej na fabularne rozwiązania i prezentuje trochę informacji związanych z Chinami, ich kulturą i przemytem ludzi z tamtych rejonów. To z początku, później jednak akcja coraz bardziej się rozpędza i wciąga.
Konstrukcja fabularna podobna jest do poprzednich. Oczywiście Deaver nie kopiuje uparcie schematów i każdą książkę czyta się inaczej, ale mimo wszystko podobieństwa szczególnie w rozumowaniu Rhyme’a pozostają. Tak więc dostajemy ciekawą historię będącą formą zabawy w kotka i myszkę między Duchem a Lincolnem. Kilka ciekawych zwrotów akcji i finałową dawkę suspensu oraz zaskoczenia, które sprawi nie kto inny jak główny bohater.

Kamienna Małpa to kawał solidnej, kryminalnej historii. Zaskakuje i edukuje, choć może momentami odrobinę za bardzo zwalnia tempo. Mimo to kunszt autora potrafi zachwycić i pozwala inaczej spojrzeć na całą serię, szczególnie, że historia ta napisana została prawie dwadzieścia lat temu. Kolejne wznowienia pozwalają porównać jak bardzo wciągu tych lat zmienili się bohaterowie i jak czas wpłynął na ich pracę i relację. Dla miłośników pozycja obowiązkowa.

Kamienna Małpa
Autor: Jeffery Deaver
Cykl: Lincoln Rhyme (tom 4)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Gatunek: kryminał, sensacja
Data wydania: 19 lutego 2019

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

 

http://www.proszynski.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.