Książkirecenzja książka

Humaniści w Kosmosie. Groteski Science Fiction

Temat przyszłości naszej planety, czy całej ludzkości, już nie raz wykorzystywany był przez popkulturę, która przemieliła go na wszelkie możliwe sposoby. Wydawać by się mogło, że niewiele można już w tym temacie powiedzieć. A jednak, autorka o tajemniczo brzmiącym nazwisku, Mel Lallande, przedstawia własną nietypową wizję przyszłości ludzkości.

Robi to za pomocą opowiadań, które składają się zbiór zatytułowany Humaniści w Kosmosie. Groteski Science Fiction. Za ich pomocą chce ukazać swoją wizję wszechświata, w której Ziemia została zniszczona przez kataklizmy, a ludzkość wyruszyła w przestrzeń galaktyczną w celu podboju kosmosu. Oczywiście nic dobrego z tego nie może wyjść, bo gdzie się nie pojawimy, tam siejemy zniszczenie.

Zaskakujące w tych historiach jest użycie wielu klasycznych motywów znanych wszystkim z popkultury. Zaczyna się od wariacji na temat znanych bajek. Dostajemy odwróconą wersję Trzech Świnek, które tym razem ścigają zadłużonego wilka. Pojawia się również Czerwony Kapturek i jego babcia, która handluje warzywami na czarnym rynku. Jest nawiązanie do Hyperiona Dana Simmonsa, a także odwrócona wizja z Seksmisji. To tylko te najciekawsze wątki, ale wprawione oko może dopatrzeć się wielu innych nawiązań.
Autorka porusza wiele problemów trapiących nie tylko współczesny świat, ale i świat przyszłości. Przeludnienie i kataklizmy najbardziej działają na naszą wyobraźnię. Poza tym poruszany jest tu wątek podróży międzyplanetarnych, teleportacji, jak i samego rozwoju technologii, oczywiście ukazane w sposób, jak sam podtytuł sugeruje, groteskowy. Rozmowy z lodówką, czy sygnalizacją świetlną nie są tu bowiem niczym dziwnym.

Pomysł na takie kosmiczne absurdy jest intrygujący, choć oczywiście nie każdemu może przypaść do gustu. Razi przede wszystkim delikatna infantylność, a całość niestety będzie oceniana z poziomu zawartej w niej groteski. Jedni będą się dobrze bawić, czytając czarnego humoru historie, a inni mogą się odbić z uwagi na zbytnie oderwanie od rzeczywistości. Mimo poruszanych między wierszami ważnych tematów, książka nie zmusza do szerszej refleksji, a takie było chyba jej główne założenie. Forma została za mocno wyeksponowana, kosztem wartości, które miała przekazywać.

Humaniści w Kosmosie. Groteski Science Fiction
Autorka: Mel Lallande
Wydawnictwo: Novae Res
Gatunek: opowiadania, science fiction
Data wydania: 30 października 2018

 

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.