Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Enola Holmes. Sprawa Zaginionego Markiza – recenzja

Tło rodzinne Sherlocka Holmesa w jego historii przedstawiane było raczej skąpo. W poszczególnych historiach sir Arthur Conan Doyle prawie wcale nie pisał o jego rodzinie. Wiemy jedynie, że Sherlock miał brata imieniem Mycroft. Ta cała tajemnica na swój sposób dodawała uroku działalności kultowego literackiego detektywa. W ciągu wielu dziesięcioleci różni autorzy brali na warsztat jego przygody, jednak nikt nie odważył się dopisać do nich nic, co w znacznym stopniu rozwijałoby jego rodzinne więzi.

Do czasu, aż pojawiła się Nancy Springer i jej pierwszy tom przygód Enoli Holmes, siostry Sherlocka i Mycrofta. Jakby tego było mało, autorka pozwala sobie wyobrazić oprócz niekonwencjonalnej siostry również nietuzinkową matkę. Enola, która posiada podobny talent do Sherlocka, jest jego całkowitą przeciwnością. Zero obojętności, mnóstwo emocji i empatii, a także czysty detektywistyczny talent. Zapowiada się intrygująca lektura w klasycznym wydaniu.

Akcja tej historii zaczyna się w bardzo dramatycznym momencie. W niewyjaśnionych okolicznościach znika bowiem matka tytułowej bohaterki. Zdezorientowana Enola, licząc na pomoc braci, informuje ich o zniknięciu. Po przybyciu na miejsce Mycrofta i Sherlocka, okazuje się, że powód dla którego opuścili oni swój rodzinny dom jest o wiele bardziej skomplikowany, a szukanie rodzicielki nie jest dla nich takim priorytetem, jak dla Enoli. Po tym jak postanawiają wysłać dziewczynę do szkoły z internatem, ucieka ona i podejmuje się próby odnalezienia matki, która, jak się okazuje, zostawiła dziewczynie pewne wskazówki. Podążając jej tropem mała bohaterka rozwiązuje kolejne kryminalne zagadki.
Autorka ciekawie prowadzi całą akcję, przerzucając główny nacisk na barki młodej dziewczyny, która podejmuje się zadania godnego samego Sherlocka. Jej pomysłowość, niebanalna inteligencja, odwaga i błyskotliwość sprawiają, że jej przygody śledzimy z ogromnym zainteresowaniem. Do tego wszystkiego autorka wplata mnóstwo humoru, delikatnego i subtelnego, ale wykraczającego poza klimat dziewiętnastowiecznego Londynu. Z drugiej strony atmosfera tamtych czasów zostaje zachowana, ale również nakreślona postępowaniem młodziej dziewczyny, która delikatnie łamie zasady i przyjęte normy.

Enola Holmes. Sprawa Zaginionego Markiza to z jednej strony powieść, która całymi garściami czerpie z klasycznych opowieści sir Artura Conan Doyle’a o przygodach najsłynniejszego literackiego detektywa. Z drugiej zaś strony autorka oddając hold wielkiemu pisarzowi, kreuje całkowicie nową postać wymyślając nowe przygody. Kreśli je przez subtelny pryzmat feminizmu, co sprawia, że od historii ciężko się oderwać.

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza
Cykl: Enola Holmes
Autorka: Nancy Springer
Wydawnictwo: Poradnia K
Gatunek: detektywistyczna, literatura młodzieżowa
Data wydania: 14 listopada 2018

 

 

 

 

 

 

Za egzemplarz do recenzji dziękujemy WYDAWNICTWU PORADNIA K

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.