Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

Nie odpuszczaj. Harlan Coben – recenzja

Harlan Coben, mistrz suspensu i jeden z najpoczytniejszych autorów kryminałów powraca z najnowszą powieścią – Nie Odpuszczaj. Tym razem z niezrównanym napięciem i mnóstwem emocji bada wielkie tajemnice, którymi nakreślone jest niewielkie miasteczko. Dziwna śmierć, tajemnicze zniknięcie sprzed lat i baza wojskowa w samym centrum tego wszystkiego. Czyt to wystarczy, aby najnowszą powieść Cobena uznać za kolejny udany thriller?

Podmiejski detektyw z New Jersey Napoleon „Nap” Dumas prowadzi proste życie policjanta. Czasami tylko sam wymierza sprawiedliwość pedofilom czy damskim bokserom, których szlachetne ramię sprawiedliwości dosięgnąć z jakiegoś powodu nie może. Jego przeszłość nakreślona jest tragiczną śmiercią jego brata bliźniaka i jego dziewczyny pod kołami pociągu. W tym samym czasie zniknęła także ukochana Dumasa – Maura. Jej matka nie zgłosiła zaginięcia, tłumacząc, że córka wyjechała do innego miasta. Wtedy bohater postanowił zostać stróżem prawa i na własną rękę rozwiązać zagadkę młodości.
Mija piętnaście lat, w czasie których Nap szukał śladów Maury i tropów, które mogły mu zrozumieć co tak naprawdę wydarzyło się wtedy na torach. Gdy stracił jakąkolwiek nadzieję, w jego domu pojawia się dwójka policjantów z Pensylwanii, gdzie w samochodzie, którego użyto do zabójstwa służbisty, znajdują się odciski palców Maury. Wraz z dziewczyną wraca nadzieja na rozwiązanie zagadki. Pojawiają się kolejne pytania, nowe tropy i poszlaki. Być może śmierć dwójki nastolatków nie była tragicznym wypadkiem, ale zaplanowanym zabójstwem.

Coben kreuje kolejną historię, która pochłania czytelnika bez reszty. Nie do końca wiem na czym polega ten fenomen, bo tak naprawdę to znów prosta, nieco schematyczna fabuła. Autor nie komplikuje jej zbytnimi opisami, czy kreowaniem pogłębionych sylwetek bohaterów. Jego wszystkie historie czyta się szybko,ponieważ autor wprowadza w nie głównie te elementy, które tylko pchają fabułę do przodu. W trakcie akcji zaznacza jedynie najważniejsze wydarzenia z przeszłości bohaterów i tylko te, które mają jakikolwiek wpływ na fabularne rozwiązania. Nie leje przysłowiowej wody, a każda przeczytana strona ma jakiś wpływ na wydarzenia.

W Nie odpuszczaj wyróżniają się niejednoznaczni bohaterowie. Detektyw Dumas to z jednej strony przykład tradycyjnego policjanta, potrafi wymierzać sprawiedliwość na własną rękę. Jest uparty, a jego najważniejszym celem jest rozwiązanie zagadki śmierci jego brata bliźniaka sprzed piętnastu lat.

Historia jest nieprzewidywalna i nie składa się z samych sztywnych reguł klasycznego kryminału. Autor poza tajemnicza historią wplata tu wątki bazy wojskowej, która w pewnym momencie przeistoczyła się w pilnie strzeżoną rolniczą agencję. Czy aby na pewno? Całość okrasza tonami suspensu, zakręconymi intrygami, mnóstwem humoru, romansem i mroczną historią z przeszłości. Wszystko to sprawia, że nie można oderwać się od książki do samego końca.

Nie Odpuszczaj
Autor: Harlan Coben
Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: thriller, kryminał
Data wydania: 3 października 2018

 

 

 

Za materiał do recenzji dziękujemy wydawnictwu:

 

http://www.wydawnictwoalbatros.com/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.