Książkirecenzja książka

Życie w Średniowiecznym Mieście – recenzja

Życie w Średniowiecznym Mieście to trzeci tom znakomitego cyklu Życie w Średniowieczu, w którym autorzy: Frances Gies i Joseph Gies ukazują jak wyglądało życiu u początków wielkich przemian w Europie. Książka ta, jak poprzednie tomy, ukazała się na naszym rynku wydawniczym nakładem wydawnictwa Znak Horyzont.

Życie w Średniowiecznym Mieście przywołuje każdy aspekt miejskiej codzienności ukazany na przykładzie francuskiego miasta Troyes, będącego stolicą Szampanii. Jest rok 1250, ówczesna cywilizacja wyłania się z ciemnych wieków. Handlarze, a co za tym idzie i pieniądze z całej Europy, zbierają się w centrum Troyes, tworząc tętniące życiem handlową stolicę typową dla epoki feudalnej.

Autorzy prowadzą nas przez codzienne życie mieszczan. Poznajemy ich zwyczaje i ówczesną egzystencję od podszewki. Prowadzą nas ulicami miasta, a przy tym zwiedzamy rynek, targ, teatr, kościół i szkołę. Możemy zobaczyć jak wyglądał handel i jak przeprowadzane były transakcje handlowe. Poznamy ówczesnych lekarzy i sposoby w jaki traktowali oni swoich pacjentów. Nie zabrakło tu oczywiście opisów różnych imprez w tym ślubów i pogrzebów. Całość okraszona została ukazaniem sposobu traktowania przestępców i rodzajów stosowanych kar.
Z książki tej możemy również wynieść pewne ciekawe przeświadczenie. Od zawsze wmawiano nam, że średniowiecze to były wieki mroku i ciemnoty. Okazuje się jednak, że była to epoka postępu, innowacji technicznych i ekonomicznych. Oczywiście działo się to na przestrzeni wielu lat i do renesansu było jeszcze daleko, ale mimo wszystko poczucie indywidualnych praw i wolnego biznesu były bardzo wysokie.

Życie w Średniowiecznym Mieście to lektura łatwa, przystępna i na swój sposób czarująca. Zabiera nas bowiem w podróż do przeszłości, do świata, który możemy znać głównie z filmów i książek, ale ukazuje go w sposób zgoła odmienny, prawdziwy. Nie są to czasy mroczne, ale rozwojowe, a twórcy rewelacyjnie je rekonstruują, serwując nam fascynującą opowieść o tych nie do końca zrozumiałych przez współczesnych czasach.

Życie w średniowiecznym mieście
Autorzy: Frances Gies, Joseph Gies
Tłumaczenie: Jakub Janik
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Gatunek: literatura faktu
Data wydania: wrzesień 2018

 

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:
http://www.wydawnictwoznak.pl/
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.