Książkirecenzja książka

Recenzja książki „Krótka historia o długiej miłości”

Krótka historia o długiej miłości to książka dosyć nietypowa. To historia miłości, która nie miała prawa się wydarzyć, a w którą niezwykle trudno byłoby uwierzyć, gdyby nie fakt, że jednak wydarzyła się naprawdę. Niejeden hollywoodzki scenarzysta miałby problem z wymyśleniem takiej opowieści. W tym jednak przypadku scenarzystą i reżyserem było samo życie. Napisało ono bowiem historię dwojga ludzi, których uczucie zaskoczyło w miejscu absolutnie do tego nie stworzonym – ubeckim więzieniu.

Historia, którą przedstawiły Angelika Kuźmiak i Ewelina Karpacz-Obładze opowiada o losach Wiesławy i Jerzego Śmiechowskich. On był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i walczył z niemieckim okupantem. Ona łączniczka podziemia niepodległościowego. Po wojnie za działalność niepodległościową skazani na więzienie. Nie znali się i nie widzieli nawzajem. Osadzeni w osobnych celach porozumiewali się alfabetem morse’a. Najpierw pukali knykciami, z czasem udało im się zdobyć kawałki metalu. Pewnej nocy opowiedziała mu całą historię Tristana i Izoldy. Po przeniesieniu ich do innych więzień pisali do siebie listy.
Przetrwali te trudne czasy i przetrwała ich miłość. Pierwszy raz zobaczyli się na swoim ślubie w 1953 roku. Był to jednak ślub w więzieniu, a młodzi małżonkowie mieli chwilę dla siebie pod czujnym okiem służby więziennej. Czyż to niesamowite więzienne love story? Choć naznaczone cierpieniem i rozłąką, to piękne i budujące nadzieję. Co jeszcze w tym wszystkim bardzo ciekawe, to styl tej książki. Nie jest to typowa opowieść ukazująca chronologicznie losy i suche fakty. Składa się bowiem ona z listów, fragmentów wspomnień i wywiadów oraz fragmentów przesłuchań.

Finalnie wyłania się z tego niesamowita opowieść przepełniona bólem, cierpieniem, ale i nadzieją, która towarzyszyła bohaterom przez cały czas przebywania w więzieniu. Oczywiście jest to spore uproszczenie, ale ukazujące do czego tak naprawdę zdolna jest prawdziwa miłość dwojga ludzi. To co natomiast nie zostało napisane, czytelnik może sobie dopowiedzieć. Między wierszami bowiem możemy wyczytać, ile bohaterowie razem musieli wycierpieć, aby ostatecznie spędzić ze sobą całe życie.

Krótka Historia o długiej miłości
Autorki: Angelika Kuźniak, Ewelina Karpacz-Oboładze
Wydawnictwo: Znak
Gatunek: literatura współczesna, wspomnienia
Data premiery: 14 lutego 2018

 

 

 

 

za egzemplarz recenzencki dziękujemy Wydawnictwu:
http://www.wydawnictwoznak.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.