Dawid Kain poleca „Czy jesteś psychopatą?”

Prezentujemy kolejną odsłonę cyklu Twórca Poleca, w ramach którego znani autorzy polecają Czytelnikom Mechanicznej Kulturacji dzieła, które przypadły im do gustu. Tym razem Dawid Kain, autor licznych powieści grozy, opisuje dla nas książkę Jona Ronsona Czy jesteś psychopatą?

***

Chyba każdy z nas zastanawiał się kiedyś, czy aby nie jest psychopatą… No dobra, nie każdy, ale na pewno wielu, a przecież nawet ci, którzy nigdy nie zadumali się głębiej nad tym zagadnieniem, z pewnością są ciekawi, co czyni człowieka psychopatą i jak funkcjonuje mózg takiego indywiduum.

Obecnie panuje moda na psychopatów, chyba częściej niż kiedykolwiek wcześniej są oni bohaterami filmów, seriali czy powieści. Książka Jona Ronsona „Czy jesteś psychopatą?” jest jednak zjawiskiem na tyle unikalnym, że trudno w ogóle znaleźć podobne ujęcie tematu w dostępnej w naszym kraju literaturze non-fiction. Znając pozycje takie jak „Seryjni mordercy” czy „Psychopaci są wśród nas”, nie byłem gotowy na pełne humoru i autoironii podejście do psychopatii zaprezentowane przez Ronsona. Jego reportaż wciąga mocniej niż większość thrillerów, a przy tym autor ma niespotykaną zdolność skakania z tematu na temat i nie gubienia ani na moment spójności tekstu. Dla Ronsona nie stanowi żadnego problemu płynne przejście od tematu psychopatów do scjentologii oraz jej walki ze współczesną psychologią, a potem do rozmów z wieloletnim pacjentem szpitala psychiatrycznego Broadmoor, by w końcu poddać krytycznej ocenie sens istnienia tak zwanych „testów na psychopatię” i jeszcze zamienić parę słów z Bobem Hare’m (autorem m.in. wspomnianej tu wcześniej książki „Psychopaci są wśród nas”). Jest więc i śmiesznie i strasznie, a na dodatek cały czas interesująco. Zapewniam, że od książki „Czy jesteś psychopatą?” ciężko wam będzie się oderwać, nawet jeśli nie szukaliście nigdy odpowiedzi na zadane w tytule pytanie.

— Dawid Kain

Dawid Kain – prozaik, tłumacz, czasem nawet redaktor. Autor m.in. powieści „Prawy, lewy, złamany” (2007), „Gęba w niebie” (2010), „Za pięć rewolta” (2011) oraz „Punkt wyjścia” (2012), a także napisanej wspólnie z Kazimierzem Kyrczem „Wojny świrów” (2014). Tłumaczony na czeski i angielski, publikowany w licznych pismach oraz antologiach krajowych i zagranicznych (np. w amerykańskiej „Bizarro Bizarro”). W sierpniu wydano mu powieść „Kotku, jestem w ogniu”, a na początku przyszłego roku ma się ukazać „Fobia”.

Czy jesteś psychopatą? (The Psychopath Test)
Autor: Jon Ronson
Wydawnictwo: Insignis