Kryminalna KulturacjaKsiążkirecenzja książka

John Tresch. Edgar Allan Poe. Ciemna Strona Księżyca – recenzja

Edgar Allan Poe to chyba najbardziej znany pisarz grozy i prekursor wielu nurtów i gatunków literackich. Zanim Arthur Conan Doyle wykreował postać Sherlocka Holmesa, jego August Dupin już rozwiązywał zagadki kryminalne. Jest ojcem horroru i science fiction. Poe jest fenomenem, do które mimo upływu lat chętnie wracamy. To dzisiaj powstają filmy oparte na jego twórczości.

Twórczość Poego jest fanom literatury grozy znana bardzo dobrze. Inaczej jest z jego życiem, które niejako owiane jest swojego rodzaju mgłą tajemniczości. Jego najnowsza biografia odsłania przed nami jego największe tajemnice, ukazując jego fascynacje i spory z nauką. Rzuca zarazem nowe światło na epokę w której zacierały się granice między rozrywką, spekulacjami i badaniami naukowymi. Tresch ujawnia obsesję Poego na punkcie nauki i życiową ambicję pogłębiania i kwestionowania ludzkiej wiedzy.

Ciemna Storna Księżyca prowadzi nas przez wczesną naukę matematyki i inżynierii w West Point oraz burzliwe lata, które po niej nastąpiły. Tresch pokazuje, że Poe żył, myślał i cierpiał w otoczeniu nauki, i że wiele z jego najbardziej znanych i pełnych wyobraźni dzieł można najlepiej zrozumieć poznając jego tajemnicze życie. Lektura jego biografii w połączeniu z analizą jego największych dzieł pozwala całkiem inaczej spojrzeć na tego przepełnionego mrokiem i gotykiem pisarza.

Okazuje się bowiem, że obraz ten to swojego rodzaju fasada, za którą ukrywał się światły umysł naukowca, który mocno wyprzedzał swoją epokę. Jego głód wiedzy, wielu wprowadzał w zakłopotanie, a w innych wzbudzał ogromny podziw. Kierując się niezwykłymi domysłami i wyjątkową wizją estetyczną, pozostał postacią pełną wybuchowych sprzeczności: z radością demaskował oszustwa naukowe tamtej epoki, choć on sam nie był od nich wolny.

Ciemna Strona Księżyca to niesamowita biografia człowieka, bez którego dzisiejszy świat kultury, literatury, filmu czy nawet nauki na pewno wyglądałby całkiem inaczej. Jest to błyskotliwa i fascynująca opowieść o człowieku, którego życie jest jednym wielkim synonimem tajemnicy. Warto się z nią zapoznać i wyrobić sobie nową opinie na temat jednego z największych twórców szeroko pojętej grozy.

Edgar Allan Poe. Ciemna Strona Księżyca
Autor: John Tresch
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Gatunek: biografia
Data wydania: 7 listopada 2023

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY:

http://www.proszynski.pl/

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.