filmrecenzja filmu

Eternals – recenzja wydania DVD

Eternals to kolejny film z uniwersum Marvela a zarazem film wprowadzający do świata super bohaterów kolejne postacie z komiksów. Mowa oczywiście o tytułowej grupie Eternals, którzy od momentu powstania Ziemi obserwują jej rozwój, prowadząc ją do pewnego ważnego wydarzenia. Produkcja ta niedawno trafiła do szerokiej dystrybucji DVD i Blu-ray za sprawą dystrybutora Galapagos.

O produkcji tej zrobiło się głośno, gdy okazało się, że reżyserką będzie zdobywczyni Oskara za Nomadland, Chloe Zhao. Twórcy liczyli chyba, że reżyserka połączy kino superbohaterskie z produkcją czysto artystyczną. Niestety poza kilka scenami, nie udało się jej zrealizować tych zamiarów. W efekcie może i dostajemy film wizualnie dopracowany, ale niestety nudny, schematyczny i pozbawiony wyrazistych bohaterów.

Eternalsi to nieśmiertelne istoty z odległej planety Olympia. Przybyli na Ziemię tysiące lat temu, aby chronić ludzkość przed atakami obcych drapieżników zwanych Dewiantami. Jest to zróżnicowana i potężna grupa składająca się wojowników, u których ta sama kosmiczna energia przejawia się w postaci różnych supermocy, zależnie od superbohatera. Ich specjalne siły i zdolności wzajemnie się uzupełniają, gdy działają razem. Kiedy jednak nie walczą, zachowują się jak zwykła rodzina – kłócą się i wspierają na zmianę.

Połowa filmu ukazuje nam ich losy niemal od samego początku powstania Ziemi. Widzimy jak wpływają  na tworzenie się społeczeństw i całych cywilizacji. Obserwują jak populacja planety się rozwija, chroniąc ją przed Dewiantmi, którzy za wszelką cenę chcą zniszczyć ludzkość. Druga połowa filmu to wydarzenia współczesne, w których dochodzi do finałowych rozstrzygnięć i odkrycia tajemnicy istnienia nie tylko Eternalsów, ale i istnienia samej Ziemi.

Film Zhao jest zwyczajnie nudny, choć na pewno wielu, szczególnie młodszych fanów MCU, znajdzie tu coś dla siebie. Mocną stroną tej produkcji są zdjęcia. Ben Davis odwalił kawał dobrej roboty, serwując widzom mnóstwo wspaniałych i majestatycznych widoków. Niektóre ujęcia naprawdę potrafią zaskoczyć, szczególnie z powolną i kontemplacyjną muzyką Djawadiego.

Wydanie DVD zawiera liczącą 150-minutową wersję filmu dostępną z polskim lektorem i dźwiękiem Dolby Digital 5.1 oraz oryginalną wersję dźwiękową z polskimi napisami. Niestety wydanie DVD nie zawiera żadnych dodatków. Więcej, bo ponad godzina interesujących bonusów, dostępne jest w wydaniu Blu-ray. Wśród nich między innymi niewykorzystane sceny, mnóstwo gagów z planu oraz komentarz reżyserki filmu, Chloe Zhao.

Eternals to film, który nie porywa i poza wizualną otoczką nie wyróżnia się niczym w porównaniu do większości produkcji z MCU. To połączenie klasycznego filmu superbohaterskiego z filmem familijnym aspirującym do bycia filmem artystycznym. Oczywiście warto mieć swój egzemplarz w domowej biblioteczce, by kiedyś przypomnieć sobie jak kiedyś twórcy kolejnych filmów odniosą się do wydarzeń, które miały miejsce.

Eternals
Reżyseria: Chloe Zhao
Scenariusz: Chloe Zhao, Ryan Firpo, Patrick Burleigh, Kaz Firpo
Obsada: Angelina Jolie, Salma Hayek, Gemma Chan, Richard Madden, Kit Harington, Barry Keoghan, Lia McHugh, Kumail Nanjiani, Brian Tyree Henry, Harish Patel, Don Lee, Lauren Ridloff i inni
Rok produkcji: 2021
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 150 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: polski DD 5.1, angielski, czeski
Napisy: polskie, czeskie, angielskie dla niesłyszących
Licencja: film do sprzedaży detalicznej z licencją do wypożyczania

 

Za materiał do recenzji dziękujemy dystrybutorowi Galapagos.

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.