filmnews film

Will Smith w życiowej roli! KING RICHARD: ZWYCIĘSKA RODZINA już wkrótce na Blu-ray i DVD

Prawdziwa historia rodziny, której niezachwiana wiara zaprowadziła siostry Williams ze zniszczonych boisk Comption na najsłynniejsze tenisowe korty. Nominowana do Oscara® w sześciu kategoriach, pełna inspiracji, potu i łez opowieść na DVD i Blu-ray™ już 25 marca.

Richard Williams nie miał w życiu łatwo – dorastał w świecie, w którym czarny kolor skóry oznaczał bycie gorszym, niezależnie od pasji czy talentu. Trudno zatem się dziwić, że desperacko chciał, żeby jego dzieci stały się kimś i zyskały szacunek otoczenia. W przeciwieństwie do wielu myślących podobnie rodziców, którzy po latach starań muszą zadowolić się świadomością, że wychowali dzieci na dobrych ludzi, Richard zabrał się za wykonywanie swojego ambitnego, szczegółowo rozpisanego planu jeszcze przed narodzinami córek. To dzięki nieustępliwemu zaangażowaniu ojca, Venus i Serena zostały jednymi z najbardziej znanych tenisistek w historii sportu. Niezależnie od sytuacji Richard wchodził oknami wszędzie tam, gdzie zamykano przed nim drzwi, ignorował lekceważące uwagi białych komentatorów i trenerów, popychał córki do przekraczania kolejnych fizycznych i mentalnych barier. W końcu udało mu się osiągnąć cel.

Dla Willa Smitha, aktora wcielającego się w tytułowego Richarda, ale także producenta filmu, „King Richard” jest historią niemożliwego marzenia. Wszyscy marzymy – mamy rzeczy, które byśmy zrobili, gdybyśmy czuli, że są możliwe, rzeczy, które zrobilibyśmy, gdybyśmy uwierzyli. Historia Richarda i jego rodziny to właściwie spełnienie amerykańskiego snu. Niewiele jest miejsc na ziemi, w których takie kariery jak kariera Venus czy Sereny mogłyby się wydarzyć. W istocie chodzi przecież o to, aby być najlepszą wersją siebie, mimo że czasem okoliczności mogą nam nie sprzyjać. Ale siła ludzkiego ducha może przezwyciężyć okoliczności i na tym właśnie polega spełnianie naszych marzeń.

Reżyser Reinaldo Marcus Green zafascynował się dynamiką więzi rodziny pracującej razem, aby urzeczywistnić to marzenie: Ta historia jest tak naprawdę historią rodziny. Wszyscy Williamsowie zawsze w rozmowach wspominają swoją mamę, Oracene, która pracowała na dwie zmiany, aby zagwarantować rodzinie przeżycie. Richard również miał wiele prac, a wszystkie starsze siostry: Isha, Lyndrea i Tunde były na kortach razem z Venus i Sereną. Zbierały piłki i pozostawały na boisku dopóki nie zgasły światła. Starsze siostry pomagały opiekować się młodszymi, co wydawało mi się niewiarygodne, kiedy usłyszałem tę historię – wszystko to musiało się znaleźć w scenariuszu i na ekranie.

Mniej więcej w tym czasie, kiedy prawdziwe siostry Williams pożegnały lokalne korty i wkroczyły na profesjonalną scenę tenisową, w połowie lat 90., producent filmu Tim White – również tenisista – usłyszał historię o planie, który Richard Williams napisał jeszcze przed narodzinami swoich córek. Kiedy więc w 1999 roku siostry Williams zmierzyły się w finale mistrzostw Lipton Championships (obecnie Miami Open), producent wspomina: Był tam. Ojciec z dwiema dziewczynami. Każdy miał na jego temat odmienną opinię, ale mi utkwiła w pamięci myśl, że to był facet, który miał marzenie, w które wszyscy wokół wątpili. A teraz jego córki grały w finale, a on trzymał tabliczkę, na której napisał „Mówiłem!”. Ostatecznie wszystko co powiedział i przewidział, okazało się prawdą. Po prostu uważam go za niesamowitą postać z historią, którą trzeba opowiedzieć. I to był dla mnie ten jeden moment, który naprawdę stał się inspiracją do stworzenia tego filmu.

Tytułowy Richard Williams, w którego wcielił się Will Smith, jest kreacją obok której trudno przejść obojętnie. Aktor zebrał cały szereg entuzjastycznych recenzji, ale także zdążył już odebrać za nią pierwszego w karierze Złotego Globa, a teraz również nominację do Oscara. Jak sam wspomina, wejście w rolę ułatwiło mu odnalezienia w historii Williamsa doświadczeń swojego ojca: Obaj czuli się lekceważeni, nieszanowani. Zacząłem odnajdywać te podobieństwa i, jak się okazuje, stałem się dzięki temu znacznie lepszym aktorem. Równolegle z pracą nad filmem, przygotowywałem swoją autobiografię. Te dwie rzeczy połączyły się zaskakująco i w ciągu półtora roku moje umiejętności aktorskie gwałtownie wzrosły. Jeśli chodzi o zdolność emocjonalnego zrozumienia swojej postaci, mogę powiedzieć że to jeden z momentów najbardziej widocznego postępu w mojej karierze.

Ale dla Smitha nie tylko ojciec, ale także córka okazała się ważnym źródłem inspiracji: Mogłem odszukać w mojej relacji z Willow i jej karierą tę przestrzeń, którą Richard odnalazł z Venus i Sereną. On ich nie naciskał, nie nastawał na siłę. To była jedna z pięknych rzeczy, o których mówiła Venus – kiedy dorastały ich karą za złe zachowanie było to, że nie mogły grać w tenisa. Richard znalazł piękny sposób myślenia, w którym niczego nie wymuszał. Podążał za nimi do spełnienia marzeń.

Ostatecznie „King Richard” to nie tyle opowieść o tenisie, co o rodzinie. Reżyser filmu, Reinaldo Marcus Green podsumowuje: Ten film to trójwymiarowa opowieść o ludziach, o których mamy wrażenie że wiemy wszystko. Will jest tutaj fantastyczny – idealnie balansuje rolę człowieka, który jednocześnie jest w centrum uwagi, ale nie przestaje być mężem i ojcem realnie oddanym swoim dzieciom. Richard i Oracene zrobili wszystko, żeby wychować swoje córki jak najlepiej. Ta rodzina naprawdę zapracowała na ten sukces. Richard napisał plan, ale to właśnie jego bliscy pomogli mu w jego skutecznej realizacji.

King Richard” to jeden z najważniejszych filmów 2021 roku. Otrzymał nominacje do Oscara® w aż sześciu kategoriach, w tym dla najlepszego filmu, scenariusza oryginalnego, montażu i piosenki, a o nagrody aktorskie powalczą Will Smith oraz Aunjanue Ellis. 25 marca ukaże się na nośnikach BLURAYTM i DVD.

DodatEK specjalnY w wydaniu DVD:

  • Jak powstawał film King Richard: Zwycięska Rodzina

Dodatki specjalne w wydaniu BLU-RAY™:

  • Jak powstawał film King Richard: Zwycięska Rodzina

  • Will Smith jako Richard Williams

  • Venus i Serena z wizytą na planie

  • Sceny niewykorzystane

INFORMACJA PRASOWA: GALAPAGOS

Redakcja Administrator