HistoriaKsiążkirecenzja książka

Hess. Fanatyczny Wyznawca – recenzja

Oblicza Zła to seria ukazująca się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka. Celem jej jest ukazanie zbrodniczych systemów totalitarnych przez pryzmat największych zbrodniarzy. Serię charakteryzuje przede wszystkim nowatorskie spojrzenie oraz przystępny język, dzięki czemu książki mogą być skierowane do każdego. Cykl rozpoczął się od ukazania sylwetki Stalina. Od tego czasu mogliśmy zapoznać się z wieloma sylwetkami dwudziestowiecznych zbrodniarzy.

Teraz przyszła pora na owianego aurą tajemnicy Rudolfa Hessa. Człowiek, zwany Delfinem Hitlera i fanatyczny wyznawca ideologii narodowego socjalizmu, w 1941 roku wylądował na spadochronie na szkockich polach. Co go tam przywiało? Na ten temat istnieje wiele teorii. To właśnie wtedy narodziła się legenda Hessa. Jeżeli jeszcze do tego dodamy jego fanatyzm i żywe zainteresowanie magią i okultyzmem to dostajemy naprawdę ciekawą postać, która może posłużyć do napisania wielu niezwykłych historii. Oczywiście wątek brytyjski to tylko fragment tej biografii. Autor skrupulatnie buduje cały życiorys Hessa, ukazując znaczące wydarzenia w jego życiu mające ogromny wpływ na jego późniejsze wybory.

Wracając jednak do roku 1941, okazuje się że ówczesne wydarzenia, które miały wtedy miejsce są bardziej przyziemne i często pokierowane zwykłymi ludzkimi wyborami i decyzjami. To właśnie odkrywa przed nami Pierre Servent, który mierzy się z niepublikowanymi dotąd brytyjskimi i niemieckimi archiwami. Wskazuje on w swojej publikacji jakie były naprawdę zamiary Hessa i co nim kierowało. Oczywiście autor nie daje odpowiedzi na wszystkie pytania, ale aura enigmy zostaje tu mocno przerzedzona.

Hess. Fanatyczny wyznawca to książka napisana językiem przystępnym i dynamicznym. Czyta się ją niczym rasowy thriller. Ukazuje do czego może doprowadzić fanatyzm i każde skrajności. Ukazuje również działania tajnych służb. Nie tylko niemieckich, ale i brytyjskich. Co tylko potwierdza, że dla dobra ogółu można poświęcić jednostki, a społeczeństwo nie musi wiedzieć o wszystkim.

Hess. Fanatyczny Wyznawca
Autor: Pierre Servent
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Oblicza Zła, historia
Gatunek: literatura Faktu
Data wydania: 18 listopada 2021

 

ZA EGZEMPLARZ DO RECENZJI DZIĘKUJEMY WYDAWNICTWU PRÓSZYŃSKI I S-KA:
 
 
 
http://www.proszynski.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

 

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.

Krzysztof Strzelecki

Filmowy malkontent. W kinie docenia wyrazisty styl. Uwielbia kino Tima Burtona, Guillermo del Toro czy Wesa Andersona.