Książkirecenzja książka

George R. Stewart. Ziemia Trwa – recenzja

Ziemia Trwa to kolejna odsłona serii science fiction wydawanej nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Powieść George’a Stewarta, znanego amerykańskiego powieściopisarza, ukazała się pierwszy raz w polskim przekładzie. Historia nagrodzona International Fantasy Award, choć ma raczej wydźwięk post apokaliptyczny, to jej geneza wyraźnie ma dużo wspólnego z bieżąca sytuacją na świecie.

Opowieść zaczyna się od wybuchu światowej epidemii nieznanej dotąd choroby. Nikt nie wie, od czego się ona zaczęła. Naukowcy nie potrafią ustalić, czy zarazki pochodzą od zwierząt, powstały w wyniku mutacji czy wymknęły się z laboratorium opracowującego broń biologiczną. Czyż to nie brzmi znajomo? Autor idzie jednak dużo dalej. W jego historii ludzkość prawie całkowicie wyginęła. Nie pomogły żadne metody walki z pandemią. Przy życiu pozostają tylko nieliczni. Jednym z nich jest Ish, który postanawia zebrać wokół siebie ocalałych. Sytuacja oczywiście nie będzie prosta, jednak wbrew wszelkim przeciwnością bohater otworzy nowy początek.

Historia Stewarta to klasyczny opowieść o upadku cywilizacji i próbie jej odbudowy. Autor skupia się na wydarzeniach pomiędzy. Ukazuje ludzkość, albo raczej to co po niej zostało w próbie radzenia sobie z przetrwaniem. To to do tej pory zbudowaliśmy, czy jak rozwinęliśmy się technologicznie, czy nawet nasze człowieczeństwo, wszystko upada z dnia na dzień. Cofamy się setki lat wstecz. Na tych zgliszczach trzeba jednak ruszać do przodu i budować wszystko od nowa. 

Powieść ta jest bardzo realistyczna, ale i uniwersalna. Choroba jest tylko elementem, który nadaje kierunek. Jeżeli jednak zamienimy ją na wojnę czy kataklizm to uzmysłowimy sobie, że takie wydarzenia miały już miejsce w historii ludzkości. Najprostszy przykład drugiej wojny światowej, która nie tylko pochłonęła miliony ofiar, ale spowodowała, że Europa cofnęła się lata wstecz w swoim człowieczeństwie.

Ziemia Trwa to opowieść, która z jednej strony jest przestrogą, a z drugiej nie pozwala zapomnieć o naszej przeszłości. Niesie ze sobą ostrzeżenie, ale i nadzieję, że kiedyś będzie lepiej. To jedna z ciekawszych powieści postapo, ale i w serii Wehikuł Czasu, z której popkultura czerpie garściami.

Ziemia Trwa
Autor: George Rippey Stewart
Seria: Wehikuł Czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction, postapokaliptyczna
Data wydania: 14 września 2021

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 
http://www.rebis.com.pl/
 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.