Książkirecenzja książka

Clive Barker. Księgi Krwi I-III. Recenzja

Clive Barker to jeden z czołowych współczesnych twórców horrorów. Popularność przyniosły mu Księgi Krwi. Jest to sześcioczęściowy zbiór opowiadań grozy, zawierający szerokie spektrum wszelkiego rodzaju horroru. Choć zbiory te ukazywały się na naszym rynku wydawniczym wcześniej, to teraz w ręce fanów mrocznych historii wpada nie lada gratka i to podwójna. Nie dość, że wydawnictwo MAG wydało pierwsze trzy tomy Ksiąg Krwi, to przy okazji rozpoczęło nową serie wydawniczą, skupiającą twórczość znanych autorów horrorów. Pierwszy tom tej serii, czyli bestsellerowe Księgi Krwi I-III Barkera można już nabyć w księgarni Tania Książka.

Twórczość Barkera charakteryzuje się wieloma indywidualnymi cechami. Autor stawia głównie na grozę w najczystszej postaci. Nie inaczej jest w jego zbiorze opowiadań. Krótka forma nie jest tu ograniczeniem. Mimo, że nie pozwala zbudować epickiej fabuły, to jednak każde z opowiadań posiada swój fabularny kręgosłup. Autor jednak w pierwszej kolejności stawia na grozę, która w różnej formie emanuje z każdej historii. W każdym z opowiadań Barker wykorzystuje jednak na inny straszak.

Dostajemy tu mocne slashery, jak choćby Nocny Pociąg z Mięsem. Nie brakuje tu również gore, weird, opowieści o duchach i demonach. Każde opowiadanie to przede wszystkim mnóstwo krwi, bólu, strachu i przerażenia, okraszonego niekiedy sadomasochistycznymi poczynaniami bohaterów. Groza i mrok napierają na czytelnika ze wszystkich stron, siejąc przerażenie i spustoszenie w naszych umysłach.

Śmiało można powiedzieć, że Księgi Krwi to groza dla grozy. Nie doszukujmy się tu na siłę jakiejś głębi czy przesłania. Nie, tu takiego nie znajdziemy. Mimo że znajdziemy tu wiele nawiązań do religii czy mitologii, Barker tworzy swoje historie tylko po to aby czytelnik mógł się bać. Okrasza je chwilami groteską, czy czarnym humorem. Robi to jednak tylko po to aby jeszcze bardziej zaszokować czytelnika i wzbudzić jak najbardziej uzasadnioną kontrowersję.

Oczywiście teksty nie są jakościowo równe sobie. Historie też jednym mogą się podobać, a innym nie, szczególnie, że większość jest ekstremalna, nawet jak na powieść grozy. Czy można je nazwać rozrywką? Zależy co kto lubi. Nie każdemu taka forma przypadnie do gustu. Jednak fani wszelakiej ekstremy na pewno się tu odnajdą i spędzą mnóstwo czasu kontemplując najohydniejsze, najmroczniejsze i najbardziej przerażające stany umysłu Barkera, który całą swoją najmroczniejszą część wyobraźni przelał na papier.

Księgi Krwi
Autor: Clive Barker
Wydawnictwo: MAG
Gatunek: horror, opowiadania
Data wydania: 25 czerwca 2021

Księgi Krwi dostępne są do kupienia na Tania Książka

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.