filmrecenzja filmurelacja film

Wiedźmy – recenzja wydania DVD

Wiedźmy to adaptacja popularnej literatury dziecięcej autorstwa Roalda Dahla, która w 1990 roku już raz została zekranizowana. Film z Anjelicą Huston stał się niemal kultowy. Jednak współczesna tendencja Hollywood do kręcenia remake’ów wzięła górę i na ekranach kin miał pojawić się film Roberta Zemeckisa pod tym samym tytułem.

Niestety Wiedźmy, jak i większość ubiegłorocznych produkcji padły ofiarą obostrzeń w związku z Covid-19. Film na pewien czas trafił na ekrany kin, ale chętnych na seans raczej nie znalazł. Ostatecznie produkcja Zemeckisa trafiła na HBO MAX, a teraz do dystrybucji DVD i Blu-ray. W Polsce za dystrybucję odpowiada Galapagos Films.

Fabuła Wiedźm skupia się wokół osieroconego chłopca, który po śmierci rodziców trafia do babki w Alabamie. Kiedy chłopiec wraz ze swoją babcią spotykają zwodniczo piękne, lecz na wskroś diaboliczne wiedźmy, kobieta przezornie wyjeżdża z młodym bohaterem do luksusowego kurortu nad morzem. Pech chce, że właśnie tam odbywa się sabat czarownic, z Wielką Wiedźmą na czele. Planuje ona wprowadzić w życie swój diaboliczny plan, a jedyną osobą która może je powstrzymać jest właśnie chłopiec i jego nowo poznani mysi przyjaciele.

Wiedźmy w wydaniu DVD zawierają wersję oryginalną z polskimi napisami lub – do wyboru – z rodzimym dubbingiem, ale w wersji dźwiękowej Dolby Digital 5.1. Oprócz samego filmu dostajemy dodatek specjalny w postaci kilku niewykorzystanych scen. Materiał dodatkowy dostępny jest w wersji oryginalnej z polskimi napisami. Jeszcze więcej dodatków oferuje płyta Blu-ray.

Wiedźmy Roberta Zemeckisa to produkcja, którą zdecydowanie warto zobaczyć. Z jednej strony odrobinę przeraża, przez co może nie być najlepszą propozycją dla najmłodszych widzów, ale obfituje również w dużą dozę zróżnicowanego humoru. Na ekranie brylują gwiazdy, m.in. Anne Hathaway w roli Wielkiej Wiedźmy. To wyraźnie przerysowana kreacja, ale widać że aktorka na planie bardzo dobrze się bawiła. Barwne postaci i wzruszająca opowieść to gwarancja przyzwoitej rozrywki, chociaż w zestawieniu z filmem z 1990 roku produkcja wypada raczej przeciętnie.

Wiedźmy
Reżyseria: Robert Zemeckis
Scenariusz: Robert Zemeckis, Guillermo Del Toro, Kenya Burgess
Obsada: Anne Hathaway, Octavia Spencer, Stanley Tucci, Kristin Chenoweth, Chris Rock i inni
Rok produkcji: 2020
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 104 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: polski DD 5.1,angielski, węgierski
Napisy: polskie węgierskie, rumuńskie, dla niesłyszących angielskie
Licencja: film do sprzedaży detalicznej z licencją do wypożyczania
Dodatki: sceny niewykorzystane.

Za materiał do recenzji dziękujemy dystrybutorowi Galapagos.

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.