hotKsiążkirecenzja książka

Siudmak. Fantastyczne Światy – recenzja

Wojciech Siudmak to polski artysta malarz i rzeźbiarz. Obecnie mieszka i tworzy we Francji. Uważany jest za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego. Nurt ten, łączący nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną, ma swe korzenie w surrealizmie reprezentowanym m.in. przez S. Dalego, R. Magritte’a i G. de Chirico. Jest także autorem obrazów i grafik do jednego z najpiękniejszych wydań Kronik Diuny Franka Herberta, które ukazało się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

Nic więc dziwnego, że obrazy i rysunki zawarte na kartach tego cyklu są wartością samą w sobie. Pozwalają czytelnikowi łatwiej odnaleźć się w tym niesamowitym świecie. Choć Herbert słowami idealnie nakreślił świat Arrakis, to śmiało można powiedzieć, że może on wyglądać tak, jak przedstawił go Wojciech Siudmak. Można zaryzykować nawet stwierdzenie, że on musi tak wyglądać. Raz odkryta jego hipnotyzująca wizja, pozostaje z odbiorcą na zawsze. Gdzie byśmy nie zobaczyli tych rysunków, zawsze będziemy wiedzieli, że jest to twórczość Wojciecha Siudmaka.

Cieszy więc fakt, że obrazy i grafiki te zostały zebrane w jedną całość i wydane również nakładem Domu Wydawniczego Rebis w postaci jednego, wielkiego albumu. Wspaniałe wydanie, w twardej oprawie, z obwolutą i obrazem z Mesjasza Diuny. W środku jest jeszcze lepiej. Album podzielony jest na wydania poszczególnych części Kronik Diuny, jak i późniejszych, uzupełniających cykli, autorstwa Briana Herberta i Kevina J. Andersona. Każdy rozdział zawiera rysunki z konkretnej części wraz opisami. Album zawiera również biografię artysty i kilka jego zdjęć. Nie brakuje również wprowadzenia Wojciecha Siudmaka, który pisze na temat inspiracji jaka mu towarzyszyła gdy pracował nad rysunkami do Diuny. Wisienką na torcie jest wprowadzenie Denisa Villeneuve’a, reżysera najnowszej adaptacji Diuny, zatytułowane Kilka słów dla Siudmaka.

Sam album to niesamowita wizualna uczta. Twórczość Wojciecha Siudmaka jest dosyć charakterystyczna i potrafi za każdym razem fascynować. Wyobraźcie sobie teraz połączenie tej hipnotyzującej twórczości z fantastycznym światem, jaki wykreował na kartach swojej powieści Frank Herbert. To wyjątkowa wizja, która bombarduje każdy zakamarek naszej wyobraźni. Mózg po prostu eksploduje. Artysta konfrontuje naszą wyobraźnię ze swoją i zwyczajnie zmusza nas do uznania swojej wyższości. To co zostało nakreślone na potrzeby Diuny zawsze będzie z nią identyfikowane.

Siudmak. Fantastyczne Światy to album, który pozwala odbiorcy przenieść się do zupełnie innej rzeczywistości, do fantastycznego świata przepełnionego irracjonalnością, boskością, zmysłowością i subtelną erotyką. Do świata, który zachwyca i hipnotyzuje niczym niebieskie oczy mieszkańca pustyni na jednym z obrazów. Nie można się od niego oderwać.

Siudmak. Fantastyczne Światy
Autor: Wojciech Siudmak
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: album, sztuka, obrazy
Data wydania: 11 maja 2021

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis
 
http://www.rebis.com.pl/

 
CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI? POLUB TĘ STRONĘ:

 
 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.

Tomasz Drabik

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.