Lisa Jewell. Idealna rodzina – recenzja

Lisa Jewell to brytyjska pisarka, która ma na swoim koncie kilka książek klasyfikowanych jako literatura piękna, powieści obyczajowe, ale i thriller Kiedy ciebie nie ma. Dla mnie lektura Idealnej rodziny była jednak pierwszym spotkaniem z jej twórczością. Już teraz wiem, że opublikowana przez Wydawnictwo Czwarta Strona powieść nie będzie ostatnim dziełem tej autorki, po które sięgnę. 

Idealna rodzina to książka, która opowiada historię Państwa Lamb. Głową rodu jest Henry – mieszkający w Chelsea mąż Martiny i ojciec Henry’ego juniora oraz Clemency. Pewnego dnia do ich domu wprowadza się kobieta. Ma ona zostać tam tylko jakiś czas, jednak staje się inaczej. Wkrótce po Birdie w ogromnej posiadłości pojawiają się nowi goście – David wraz z żoną i dwójką dzieci. Do tej pory spokojne, pełne luksusów życie Lambów zmienia się. Nie następuje to nagle. Stopniowo pojawiają się nowe nakazy i zakazy. Życie jednak toczy się dalej, aż pewnego dnia w domu znalezione zostają trzy ciała i zdrowy, wesoły noworodek. Co tak naprawdę wydarzyło się za zamkniętymi drzwiami oszałamiającej rezydencji? Ta niezwykła historia zaskakuje i przeraża.

Fabuła powieści podzielona jest między trzema głównymi bohaterami: Henrym, Libby i Lucy. Historia kobiet opowiedziana jest współcześnie, z perspektywy postronnego obserwatora. Henry Lamb przedstawia nam z kolei przeszłość, począwszy od momentu, gdy próg jego domu przekroczyła Birdie, aż po dzień, w którym doszło do tragedii. Jaką rolę odegrali oni w dramacie, który rozegrał się przed dwudziestoma pięcioma laty? Co ich łączy? Nie od razu jesteśmy w stanie odpowiedzieć na te pytania, a kiedy wydaje nam się, że wszystko jest już jasne, okazuje się, że autorka powieści nadal jest nas w stanie czymś zakończyć. 

Idealna rodzina to książka, która czyta się ekspresowo. Krótkie rozdziały, które płynnie przenoszą nas z teraźniejszości w przeszłość i z powrotem, tajemniczy bohaterowie, intrygująca fabuła czy wreszcie przyjemny w odbiorze styl autorki, to tylko niektóre z powodów, dla których warto po nią sięgnąć. Jeśli więc szukacie trzymającej w napięciu, wciągającej powieści na miarę takich autorów jak np. B.A. Paris, nowość od Wydawnictwa Czwarta Strona to coś dla was.

Idealna rodzina 
Autor: Lisa Jewell
Tłumaczenie: Agnieszka Brodzik
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 14 kwietnia 2021

 

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Czwarta Strona

 

 

CHCESZ WIĘCEJ RECENZJI NAJNOWSZYCH KSIĄŻEK? POLUB TĘ STRONĘ:
 
 

 

 

Agnieszka Satława Recenzent

Jako wielka fanka Harrego Pottera wciąż czeka na list z Hogwartu. W międzyczasie zaczytuje się w fantastyce, ale innymi gatunkami też nie gardzi. Nałogowo ogląda seriale DC. Uwielbia komiksy paragrafowe, a w planszówki może grać godzinami. Nigdy nie opuszcza nowej produkcji Marvela ani Disneya.