Premiera nagrodzonej Bookerem książki „Shuggie Bain”

16 czerwca nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukaże się głośny debiut Douglasa Stuarta Shuggie Bain – powieść nagrodzona Nagrodą Bookera w 2020 r. Na język polski przełożył ją w świetnym stylu Krzysztof Cieślik. W sprzedaży książka pojawi się w połowie maja.

Nominowana do wszystkich najważniejszych nagród literackich – w tym do Nagrody Bookera i National Book Award – łamiąca serce opowieść o uzależnieniu, seksualności i miłości, przywołująca na myśl dzieła Édouarda Louisa, Alana Hollinghursta czy Hanyi Yanagihary.

Agnes Bain od zawsze oczekiwała od życia czegoś więcej. Marzyła o domu, o życiu na własny rachunek, w którym za wszystko płaciłaby z góry. Kiedy jej uganiający się za spódniczkami mąż postanawia, że ma jej dość, kobieta i trójka jej dzieci zostaje uwięzionych w górniczym mieście, przetrzebionym przez reformy Margaret Thatcher. Agnes coraz częściej szuka ratunku w alkoholu i wkrótce to na dzieciach spocznie obowiązek uratowania matki. Okazuje się to niemożliwe i jedno po drugim bliscy ją opuszczają, aż zostaje tylko on, Shuggie.

Jej najmłodszy syn wierzy w matkę jak nikt i walczy o nią do końca. Przy tym jednak sam zmaga się z problemami. Wszyscy wokół zgadzają się bowiem, że Shuggie „do normalnych nie należy”, mimo iż chłopak stara się z całych sił. Agnes chce mu pomóc, ale uzależnienie przyćmiewa w jej życiu wszystko, łącznie z ukochanym synem.

Douglas Stuart – Urodzony w szkockim Glasgow, absolwent Royal College of Art w Londynie. Jego opowiadania (Found Wanting oraz The Englishman) ukazały się na łamach magazynu „The New Yorker”. Obsypana wyróżnieniami powieść Shuggie Bain jest jego debiutem literackim, tłumaczonym obecnie na 34 języki, który sprzedał się dotąd w ponad 500 000 egzemplarzy. Stuart pisał Shuggiego Baina przez 10 lat, natomiast obecnie pracuje nad kolejną powieścią, którą planuje wydać w 2022 roku. Od 2000 roku mieszka i pracuje w Nowym Jorku.

Redakcja Administrator