James Blish. Kwestia Sumienia – recenzja

Kwestia Sumienia to kolejna już odsłona klasycznych powieści science fiction, zaprezentowana w ramach cyklu Wydawnictwa Rebis – Wehikuł Czasu. Jej autorem jest James Blish, amerykański twórca science fiction. Z wykształcenia mikrobiolog, napisał 27 powieści i ponad sto opowiadań. Jest twórcą pierwszej powieści z uniwersum Star Trek i antologii związanych z tym uniwersum. Za Kwestię Sumienia nagrodzony został nagrodą Hugo.
Bohaterem powieści jest ojciec Ramon Riuz-Sanchez, jezuita, biolog i członek kosmicznej ekspedycji, która ma zbadać planetę Lithię, zamieszkaną przez rozumne istoty przypominające gady. Jego poglądy jako kapłana i naukowca nigdy nie stały w konflikcie. Jednak to co spotkał na nowej planecie wprowadza wewnętrzne rozdarcie. Stawia przed nim mnóstwo trudnych pytań, szczególnie tych związanych z wiarą.  Sprawa nie dotyczy jednak tylko jego, a zachowania Ziemian w stosunku do nowej, inteligentnej, zaawansowanej technologicznie, a niezdolnej do agresji rasy, wpłyną nie tylko na Lithyjczyków, ale i Ziemian.

Powieść Blisha to z jednej strony klasyczne science fiction. Podróże kosmiczne, odkrywanie nowych planet, poznawanie nowych ras. To prawie jak misja załogi Enterprise. Z drugiej strony jednak mamy do czynienia z powieścią, która prezentuje rozważania nad istotnymi sprawami, dotyczącymi wiary, społeczeństwa i moralności. To jest jej istotą, a reszta tylko otoczką, która ma przyciągnąć czytelników. Niestety ten element trochę się zestarzał, a więc najważniejsze, a zarazem najpiękniejsze są dyskusje na temat humanizmu i pogodzenia wiedzy naukowej i wiary.

Kwestia Sumienia to powieść kameralna i powolna. Mimo klasycznych cech science fiction jest to historia głęboko humanistyczna, pozwalająca zmierzyć z odwiecznym konfliktem szkiełka i oka, a może nawet pozwoli znaleźć złoty środek.

Kwestia Sumienia
Autor: James Blish
Seria: Wehikuł Czasu
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Gatunek: science fiction
Data wydania: 9 marca 2021

Za materiał do recenzji dziękujemy Wydawnictwu Rebis

 

http://www.rebis.com.pl/

 

CHCESZ WIĘCEJ CIEKAWYCH RECENZJI KOMIKSÓW? POLUB TĘ STRONĘ:

 

Tomasz Drabik Administrator

Radomianin z pochodzenia. Technolog żywności z wykształcenia. Pasjonat dobrego kina, lecz nie gardzi ciekawą książką. Uwielbia Pasikowskiego, Manna i Lehane.