Informacja prasowa: 21. Festiwal Filmu Niemego na platformie online e-kinopodbaranami.pl

Do 10 grudnia trwa 21. Festiwal Filmu Niemego na platformie online e-kinopodbaranami.pl. Za nami już główna część Festiwalu, podczas której Widzowie mieli okazję zobaczyć szereg filmów niemych połączonych z koncertami, nagranymi specjalnie dla Festiwalu. Po seansach odbyły się wirtualne spotkania z muzykami. Mimo zakończenia festiwalowego weekendu, większość filmów wciąż jest dostępna w E-Kinie Pod Baranami.

Wśród wciąż obecnych na platformie tytułów znajdują się m.in. arcydzieło kina niemego „Portier z hotelu Atlantic”, poruszający włoski melodramat z 1915 r. „Kwiat zła” (z zarejestrowanym koncertem duetu SzaZa), złożony z materiałów archiwalnych filmowy esej „Dawson City: czas zatrzymany” oraz prezentujący potęgę morza „Człowiek otwartych przestrzeni” (z nagranym koncertem kwartetu Wassima Ibrahima).

21. Festiwal Filmu Niemego online to pionierska próba przeniesienia doświadczenia obcowania z kinem niemym i muzyką do przestrzeni Internetu. Gdy kina muszą pozostać zamknięte, widzowie mogą z domu podziwiać bogactwo filmów sprzed epoki dźwięku, jednocześnie słuchając specjalnie nagranych koncertów. 

Oprócz premierowych seansów, w weekend odbyły się także wirtualne spotkania z artystami. Widzów Festiwalu intrygowało m.in. jak wygląda proces twórczy, czy ważny jest emocjonalny związek z ekranową historią oraz co jest dla muzyka ilustrującego film niemy większym wyzwaniem: film fabularny, czy dokumentalny. 

O swoich doświadczeniach z filmami niemymi opowiadali: Paweł Pruski (autor muzyki do filmu Sen o starym Krakowie), Maciej Trifonidis (współautor muzyki do Poza skałami), duet SARAPATA (Portier z hotelu Atlantic) oraz Wassim Ibrahim i Kamil Kruk (kompozytorzy i pedagodzy reprezentujący kwartet, który przygotował oprawę muzyczną do filmu Człowiek otwartych przestrzeni). 

Zapisy wideo wszystkich spotkań dostępne są na profilu Festiwalu Filmu Niemego na Facebooku. 

Mimo zakończenia głównej części Festiwalu, większość filmów nadal można oglądać w wirtualnych salach Kina Pod Baranami. Do czwartku, 10 grudnia, widzowie mogą sięgnąć po arcydzieło kina niemego – Portier z hotelu Atlantic, widowiskowy Shiraz oraz współczesny dokument przywracający pamięć o zapomnianej pionierce kina Bądź sobą, czyli nieopowiedziana historia Alice Guy-Blaché.

Na Festiwalu warto zobaczyć także: Atlantisduński melodramat z morską katastrofą w tle; dokument o ekspedycji na biegun południowy The Great White Silence; przejmujący romans z Marleną Dietrich Kobieta, za którą się tęskni i złożony z materiałów archiwalnych filmowy esej Dawson City: czas zatrzymany. O dzień dłużej, bo do piątku 11 grudnia, dostępne będą: prezentujący potęgę morza Człowiek otwartych przestrzeni (z nagranym koncertem kwartetu Wassima Ibrahima) oraz poruszający włoski melodramat z 1915 r. Kwiat zła (z zarejestrowanym koncertem duetu SzaZa). Do 12 grudnia zobaczyć będzie można amerykański melodramat Poza skałami, z Rudolphem Valentino i Glorią Swanson w rolach głównych.

Redakcja Administrator